UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Relacja z wyjazdu studyjnego - szlakiem sandomierskich winnic

Show the MENU

SIR

02.09.2021

''Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie''.

Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 Operacja realizowana przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

 
 
 
 

Relacja z wyjazdu studyjnego pn. „Innowacje w uprawie i pielęgnacji winorośli. Wymagania prawno - ekonomiczne prowadzenia winnicy" - 30.08. - 1.09.2021 r. 

 

 

W dniach 30.08. - 1.09.2021 r. odbył się wyjazdy studyjny pn. „Innowacje w uprawie i pielęgnacji winorośli. Wymagania prawno - ekonomiczne prowadzenia winnicy” na teren województwa świętokrzyskiego. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć kilka ciekawych winnic zlokalizowanych w okolicach Sandomierza. Wizyty odbyły się w winnicach: Winnica Nadwiślańska, Winnica Nobilis, Winnica na Rozdrożu. Podczas wizyt można było zobaczyć w praktyce uprawę winorośli oraz zapoznać się z działalnością danej winnicy. Klimat w rejonie Sandomierza sprzyja uprawie winorośli, a produkowane tam wino jest już cenione w kraju i poza jego granicami. Wśród najczęściej sadzonych odmian na wino są Regent, Rondo, Seyval, HibernalSolarisJohanniterZweigeltAurora. Oprócz wizyt w winnicach uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak działa Inkubator Przetwórczy w Dwikozach. Część praktyczną uzupełniły zajęcia teoretyczne. Wysłuchano wykładów: „Innowacje w uprawie i pielęgnacji winorośli”, który poprowadziła dr Magdalena Kapłan, właścicielka Winnicy Nobilis, „Wymagania prawno-ekonomiczne oraz koszty założenia i prowadzenia winnicy”, który poprowadził Radosław Froń oraz „Możliwości finansowania grup operacyjnych w ramach działania "Współpraca" objętego PROW 2014-2020”, który poprowadził Mariusz Porębski, broker innowacji z województwa świętokrzyskiego. 

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w wyjeździe studyjnym. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza dotycząca uprawy i pielęgnacji winorośli oraz poznanie przepisów prawno-ekonomicznymi z zakresu założenia i prowadzenia winnicy przyczyni się do zakładania winnic w woj. łódzkim.

 

Mat. i Fot. Anna Suchecka