Dobre praktyki i innowacje w zwalczaniu mszyc występujących na jabłoni tematem demonstracji w ramach „Wsparcia dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”
Produkcja sadownicza metodami ekologicznymi była przedmiotem demonstracji założonej przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach w ramach realizacji poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”. Operacja realizowana jest przez konsorcjum, którego liderem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.
„Dobre praktyki i innowacje w zwalczaniu mszyc występujących na jabłoni” — to szczegółowy temat demonstracji założonej w gospodarstwie Pana Jędrzeja Góreckiego w Nowym Kłopoczynie, powiat rawski , woj. Łódzkie. W gospodarstwie sadowniczym o ogólnej powierzchni 15 ha głównym kierunkiem produkcji jest sadownictwo: jabłonie na powierzchni 11,20 ha, borówka wysoka 3,5 ha, wszystkie uprawy prowadzone są ekologicznie, średni plon uzyskiwany z upraw to 40-50 t z 1 ha. Na całej powierzchni sadu zainstalowane są siatki przeciwgradowe oraz instalacja nawodnieniowa kropelkowa. W gospodarstwie nie ma produkcji zwierzęcej. Owoce sprzedawane są do grupy producenckiej Sadeks oraz innych firm zajmujących się sprzedażą owoców ekologicznych.
Demonstracja polegała na skutecznym zwalczaniu mszyc poprzez optymalizację efektywnych zabiegów przy jak najniższym nakładzie pracy oraz jak najmniejszym wpływem tych metod na środowisko naturalne otaczające sady. Zastosowano ustalony program oparty na środkach dozwolonych do zwalczania mszyc w sadach ekologicznych - preparat zawierający olejek z miodli indyjskiej. Na poletkach były pobierane próby i prowadzone obserwacje. Były wykonane trzy oceny występowania szkodników:
ü przed kwitnieniem: sprawdzenie ulistnienia 50 losowo wybranych drzew na obecność początkowych kolonii mszycy jabłoniowo-babkowej,
ü po kwitnieniu i dalej co 2 tygodnie do połowy lipca: sprawdzenie na wybranych losowo 50 drzewach i obejrzenie po 3 długopędy (mszyca jabłoniowa) i po 3 krótkopędy (mszyca jabłoniowo-babkowa (razem 150 długopędów). Odnotowanie występowania larw i osobników uskrzydlonych oraz określenie wielkości kolonii w systemie: mała-w początkowej fazie, średnia i duża
ü w trakcie zbiorów owoców: przejrzenie 100 wybranych losowo owoców z każdego poletka, dla każdej odmiany rosnącej na poletkach demonstracyjnych, pod kontem oceny występowania deformacji spowodowanych przez mszycę.
Ocena obecności fauny pożytecznej mszyc - Przy każdej lustracji drzew i obserwacji pod kontem występowania mszyc, będzie również sprawdzane czy i w jakim stopniu występują organizmy pożyteczne, tj. biedronki, złotooki, drapieżne pluskwiaki, błonkówki, muchówki.
Na pierwszych spotkaniach praktycznych (22, 26 i 30 maja 2023 r.) uczestnicy z województwa łódzkiego i wielkopolskiego zapoznali się z profilem gospodarstwa prowadzonego metodami ekologicznymi, celem i tematem założonej demonstracji oraz innowacyjnymi rozwiązaniami, a także dobrymi praktykami w produkcji roślin sadowniczych.
Drugie spotkania praktyczne (5, 14 i 26 września 2023 r.) poświęcone były organizacji pracy związanej z prowadzonym tematem demonstracji z wykorzystaniem maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślin sadowniczych oraz wynikom i wnioskom z prowadzenia obiektu demonstracyjnego.
W ramach przeprowadzonego badania nad wpływem preparatu zawierającego olejek z miodli indyjskiej na ochronę sadów przed mszycą, zaobserwowano interesujące zależności, przy jednokrotnym i trzykrotnym zastosowaniem preparatu zawierającego olejek z miodli indyjskiej. Podsumowując, nasze badania wykazały, że jednokrotne traktowanie preparatem zawierającym olejek z miodli indyjskiej może stanowić inicjalny krok w ochronie sadów, jednak pełną skuteczność można osiągnąć poprzez zastosowanie trzykrotnego opryskiwania w odpowiednich terminach. Ta strategia nie tylko minimalizuje żerowanie mszycy, ale także przyczynia się do zwiększenia masy liściowej oraz poprawy jakości i ilości plonu owoców.
Ewa Kłosińska