Na Zawady Nie Ma Rady

Show the MENU
21.11.2023

Społeczność mieszkańców wsi Zawady położonej w gminie Bełchatów, powiat bełchatowski słynie z ogromnego zaangażowania w działania związane z aktywizacją jego mieszkańców w przeróżnych dziedzinach życia. Stowarzyszenie niniejsze tworzą zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Jak o sobie mówią?- „Nietypowe Koło Gospodyń Wiejskich”, wolimy zorganizować zajęcia z jogi czy zajęcia z ceramiki niż gotować- mówi założycielka Pani Marzena Polak.

To na czym polega niniejsza organizacja? Rządzimy tu MY- założycielka wskazuje Panie – mieszkanki Zawad i mówi, że wszelkie działania związane są z potrzebami, które zgłaszają mieszkańcy naszej Małej Ojczyzny. To oni są wyznacznikiem wszelkich inicjatyw, które powstają podczas działania są to koła dla dzieci czy to z kształcenia języków obcych czy przedmiotów, których dzieciaki uczą się w szkole a w zakresie których potrzebują pomocy. Są to również zajęcia pozalekcyjne- ruchowe czy plastyczne. Czyli dla każdego coś dobrego.

W ofercie dla dorosłych jest joga, zajęcia ceramiczne czy wspólne pieczenie ziemniaka na jesieni -tuż po wszelkich pracach zbiorczych w gospodarstwach. Mamy wszelkie działania związane ze zdrowiem -wczesne wykrywania raka piersi, spotkania z dietetykiem czy psychologiem.

Społeczność wsi Zawady potrafi się zjednoczyć zarówno dla przyjemności jak i dla działań społecznych, jakim jest np. utrzymywanie cmentarza ewangelickiego w dobrej kondycji czy sprzątania okolicznych lasów.

Nasze wspólne spotkania zawsze owocują w nowe inicjatywy, z których jesteśmy bardzo dumni i które zmieniają nas i nasze nastawienie do działania, których udziałowcami jesteśmy- mówi przedstawiciel Koła Gospodyń w Zawadach.

Dzięki tak licznym staraniom ze strony społeczności wsi Zawad Gminne Centrum Kultury w gminie Bełchatów wyraziło chęć współpracy na tyle, by w części je dofinansować. Po za tym mieszkańcy sąsiednich miejscowości chętniej odwiedzają i proponują chęć współpracy.

Jak widać działania lokalne jakim jest współpraca w ramach stowarzyszeń czy Kół Gospodyń Wiejskich jest bardzo istotna dla rozwoju regionalnego zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

 

Image icon 1.jpg (173.472 kB)