Wsparcie dla Grup Producentów Rolnych i Organizacji Producentów

Show the MENU
23.04.2021

Procedura przyznania pomocy

1. Grupa producentów rolnych/organizacja producentów jako podmiot zrzeszający rolników musi uzyskać osobowość prawną, wraz z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym – Rejestrze Przedsiębiorców

2. Następnie należy złożyć wniosek o uznanie za grupę producentów rolnych/organizację producentów do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR właściwego ze względu na siedzibę podmiotu (do wniosku o uznanie grupa producentów rolnych/organizacja producentów zobowiązana jest dołączyć plan biznesowy)

3. Od daty uznania, grupa producentów rolnych/organizacja producentów jest zobowiązana do realizacji zatwierdzonego planu biznesowego

4. Po uzyskaniu uznania, grupa producentów rolnych/organizacja producentów może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR, w pierwszym lub drugim terminie naboru wniosków po dniu uznania.

       Od 15 kwietnia do 31 maja 2021 r. trwa nabór wniosków o pomoc finansową w ramach działania 9. Tworzenie grup producentów i organizacji producentów.

        Wsparcie stanowi procentowy ryczałt od wartości udokumentowanych rocznych przychodów netto grupy producentów rolnych/organizacji producentów ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa albo organizacja została uznana, wytworzonych przez jej członków w poszczególnych latach i sprzedanych odbiorcom niebędącym: członkami beneficjenta, współmałżonkiem członka beneficjenta, podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo w sposób bezpośredni lub pośredni z członkiem beneficjenta lub jego współmałżonkiem.

       Z pomocy grupa producentów rolnych/organizacja producentów będzie mogła skorzystać tylko raz w okresie swojej działalności. Wysokość wsparcia w kolejnych latach jej prowadzenia wynosi odpowiednio po roku:

  1. pierwszym – 10%
  2. drugim – 9%
  3. trzecim – 8%
  4. czwartym – 7%
  5. piątym – 6 %

wartości udokumentowanych rocznych przychodów netto beneficjenta.

       Maksymalny limit pomocy wynosi 100.000 euro w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy.

       Wypłata ostatniej raty wsparcia nastąpi po potwierdzeniu przez ARiMR prawidłowej realizacji planu biznesowego.

       O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów. Punkty przyznaje dyrektor oddziału regionalnego ARiMR. W pierwszej kolejności pomoc przysługuje grupom producentów rolnych/organizacjom producentów, które uzyskały największą liczbę punktów, przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli grupa producentów rolnych/organizacja producentów uzyskała co najmniej 3 punkty.

Beneficjentem pomocy może być:

1) grupa producentów rolnych:

a) uznana od 18 sierpnia 2020 r. na podstawie przepisów ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (tj. DzU z 2018 r., poz. 1026)

b) w skład której wchodzą wyłącznie osoby fizyczne

c) która została utworzona ze względu na produkt lub grupę produktów inne niż drób żywy (bez względu na wiek), mięso lub jadalne podroby drobiowe: świeże, chłodzone, mrożone, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 19 kwietnia 2016 r. w sprawie wykazu produktów i grup produktów, ze względu na które mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych (tj. DzU z 2020 r., poz. 417);

2) organizacja producentów:

a) uznana na podstawie przepisów ustawy z:

  • 11 marca 2004 r. о organizacji niektórych rynków rolnych (DzU z 2018 r., poz. 945, z 2019 r., poz. 2020 oraz z 2021 r., poz. 255) albo  
  • 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (DzU z 2019 r., poz. 1430)

b) która została utworzona ze względu na produkt lub grupę produktów inne niż należące do sektora mięsa drobiowego, o których mowa w części XX załącznika I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (DzUrz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 671, z późn. zm.).

Podstawowe warunki kwalifikowalności do uzyskania pomocy:

1)     beneficjenci muszą działać jako przedsiębiorcy prowadzący mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo, w rozumieniu załącznika nr I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (DzUrz. UE L 187 z 26.06.2014 r., z późn. zm.)

2)     zostali uznani przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie planu biznesowego

3)     łączą producentów jednego produktu lub grupy produktów, którzy nie byli członkami grupy producentów lub organizacji producentów, utworzonej ze względu na ten sam produkt lub grupę produktów, której przyznano i wypłacono pomoc na rozpoczęcie działalności ze środków Unii Europejskiej po 1 maja 2004 r. w ramach działań i mechanizmów określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2 sierpnia 2016 r.

4)     w skład podmiotu nie wchodzą małżonkowie członków, o których mowa powyżej, z wyłączeniem małżonków, którzy mają ustanowioną rozdzielność majątkową

5)     zadeklarują realizację planu biznesowego w celu osiągnięcia jego założeń w trakcie trwania 5-letniego okresu wsparcia.

 Dominika Wojtowicz-Królik

Źródło: ARiMR