UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Tradycje kulinarne – pokaz przygotowania tradycyjnego żuru wielkanocnego

Show the MENU
19.03.2021

Żur – to potrawa, której nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Mimo powszechności tej tradycyjnej potrawy, w każdym regionie, w każdym domu jest ona przygotowywana w ten jedyny, charakterystyczny sposób. Różnica tkwi zarówno w recepturze, jak w składnikach.  Jednakże jeden aspekt jest niezmienny i niepodważalny – podstawowy składnik, baza – jakim jest zakwas.

Na takim właśnie zakwasie – kwaśnym, wyrazistym, wykonanym na bazie mąki żytniej z czosnkiem – ugotowany został pokazowy tradycyjny żur wielkanocny. Tajniki przyrządzania tej najważniejszej wielkanocnej potrawy zaprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich w Byszewach (powiat łódzki wschodni, gm. Nowosolna)  podczas praktycznego pokazu gotowania żuru wielkanocnego.

Z racji świątecznej wersji potrawy – obfitowała ona w smakowite składniki – wywar z białej kiełbasy z dodatkiem boczku, kiełbasy, suszonych grzybów i, oczywiście, jajka.

Niezwykle istotne są także przyprawy – majeranek, pieprz, ziele angielskie oraz tarty chrzan.

Poniżej galeria zdjęć z pokazu przygotowania tej pysznej potrawy.

Mamy nadzieję, że te smakowite zdjęcia, zachęcą Państwa do samodzielnego przygotowania równie wyjątkowego żuru na najbliższe święta Wielkiej Nocy!

Edyta  Kijak

Fot.: Edyta Kijak, Janusz Szrama