„Premia dla młodych rolników „dla interwencji I.11 w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
W naborze wniosków, pomoc w formie płatności ryczałtowej (premii) w kwocie 200 tys. zł, którą się przyznaje się na rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie przez młodych rolników po spełnieniu kryterium dostępu trzeba rozliczyć inwestycje do zakupu.
Zgodnie z Wytyczną szczegółową w zakresie przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki rolnej na lata 2023–2027 dla interwencji I.11. Premie dla młodych rolników, w ramach inwestycji w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne uwzględnia się przede wszystkim następujące kategorie inwestycji:
Środki trwałe, o których mowa powyżej:
Nie są wspierane inwestycje realizowane na gruntach innych niż stanowiące wyłączną własność wnioskodawcy lub beneficjenta, lub przedmiot jego małżeńskiej wspólności majątkowej – w przypadku inwestycji budowlanej, zakupu nieruchomości rolnych, inwestycji w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich.
Młody rolnik musi potwierdzić wydatkowanie kwoty premii zgodnie z założeniami biznesplanu. Biznesplan przewiduje inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z rozpoczynaniem i rozwojem działalności rolniczej w gospodarstwie w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, o szacunkowej wartości w kwocie netto wynoszącej co najmniej 70% kwoty pomocy. Drugą ratę pomocy wypłaca się, jeżeli beneficjent zrealizował w przyjętym terminie, nie dłuższym niż 3 lata kalendarzowe następujące po roku wyjściowym, założenia biznesplanu, w tym:
Weryfikacja realizacji biznesplanu odbywa się w ujęciu rzeczowym, a nie finansowym, co oznacza, że sprawdzany jest sam fakt realizacji inwestycji, a nie udział poniesionych kosztów realizacji danej inwestycji w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne w kwocie pomocy.
Dokumentem potwierdzającym realizację operacji w rozliczeniu rzeczowym jest protokół odbioru. Beneficjent może zostać poproszony o przedłożenie przykładowo faktury, ale wyłącznie w celu potwierdzenia faktu realizacji inwestycji, a nie w celu porównania szacunkowych kosztów inwestycji z kosztami poniesionymi.
Wydatki podlegają objęciu pomocą finansową, o ile:
Zasadnicze elementy oceny racjonalności obejmują:
Wydatki rozliczane uproszczoną metodą, na podstawie określonej we wniosku o przyznanie pomocy (WOPP) kwoty ryczałtowej, są traktowane jako wydatki poniesione. Niemniej beneficjent jest zobowiązany do przedstawienia dokumentacji potwierdzającej osiągnięcie rezultatów, wykonanie produktów lub zrealizowanie działań zgodnie z zatwierdzonym wnioskiem o przyznanie pomocy.
Weryfikacja wydatków rozliczanych za pomocą uproszczonych metod dokonywana jest w oparciu o faktyczny postęp realizacji projektu/operacji i osiągnięte wskaźniki, przy czym: w przypadku kwot ryczałtowych – weryfikacja wydatków polega na sprawdzeniu, czy działania zadeklarowane w biznesplanie przez beneficjenta zostały zrealizowane i określone w umowie o przyznaniu pomocy wskaźniki produktu lub rezultatu osiągnięte – na podstawie dokumentów potwierdzających rzeczową realizację biznesplanu, takich jak protokoły odbioru.
Ponadto beneficjent jest zobligowany wykazać wzrost wartości ekonomicznej gospodarstwa.
Wskaźnikiem osiągnięcia ww. celu jest wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa w roku docelowym, czyli ostatnim roku kalendarzowym, w którym realizowany jest biznesplan, w stosunku do wielkości ekonomicznej w roku wyjściowym. Należy podkreślić, że biznesplan nie może być realizowany dłużej niż 3 lata.
Maria Błaszczyk
Źródło –strona www ARiMR