Oprawę artystyczną zapewniły zespoły folklorystyczne

Show the MENU

Oprawę artystyczną zapewniły zespoły folklorystyczne:„Opoczyńskie nuty” (gm. Opoczno), Ładziczanki (gm. Ładzice) i Królowianie (gm. Inowłódz). 

 

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY OPOCZYŃSKIE NUTY

– to połączone siły następujących grup śpiewaczych, działających na terenie gminy Opoczno:

„Bukowianki” z Bukowca Opoczyńskiego, „Wołowianki” z Woli Załężnej oraz „Sitowianki” z Sitowej.

 

Zespół ma charakter międzypokoleniowy i działa pod patronatem Miejskiego Domu Kultury w Opocznie. Prezentuje folklor w formie rekonstruowanej w oparciu o przekaz bezpośredni, zapis nutowy i nagrania archiwalne, a także w formie stylizowanej, opracowanej artystycznie.

Grupy śpiewacze oraz poszczególni soliści odnoszą sukcesy na przeglądach i festiwalach. Członkinie zespołu są m.in. lauretkami I i li nagrody w kategorii zespoły śpiewu grupowego a cappella podczas VI i VII edycji Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego „Zagłębie i Sąsiedzi" w Dąbrowie Górniczej. Brały również udział w nagraniach płyty ze staropolskimi kolędami i pastorałkami oraz z pieśniami obrzędowymi weselnymi.

W repertuarze zespołu znajdują się pieśni ludowe opoczyńskie oraz staropolskie pieśni religijne: kolędy, pastorałki, pieśni wielkopostne, wielkanocne i maryjne.

Oprócz repertuaru wokalnego prezentują również obrzędy związane, m.in.: z weselem opoczyńskim, nocą świętojańską oraz ostatkami. W bieżącym roku w ich wykonaniu można było podziwiać rekonstrukcję weselnych oczepin podczas finału festiwalu OPOCZNO STOLICĄ OBERKA.

Podczas występów paniom akompaniuje kapela rodzinna Bińków. Instruktorem muzycznym zespołu jest Kamilla Biniek-Kaczorowska.

Zespół zaprezentuje dziś pieśni i przyśpiewki najbardziej charakterystyczne i znane w regionie opoczyńskim.

 

ZESPÓŁ LUDOWY ŁADZICZANKI

Zespół Ludowy ŁADZICZANKI z Ładzic (powiat radomszczański) został utworzony w 2019 roku. Działa on na terenie swojej gminy. Bierze udział, m.in. w dożynkach gminnych. Występował również w Regionalnym Przeglądzie Przyśpiewki Ludowej w Przedborzu. Swoimi występami uświetnia także uroczystości kościelne.

 

ZESPÓŁ KRÓLOWIANIE

Zespół „Królowianie” pochodzi z miejscowości Królowa Wola w gminie Inowłódz w powiecie tomaszowskim. Powstał w roku 1980 z inicjatywy ówczesnej przewodniczącej KGW Pani Marii Kryczki. Po jej przedwczesnym odejściu zastąpiła ją Jadwiga Śmigiel. Pani Jadzia przekazała zespołowi całą swoją wiedzę o tradycjach i obrzędach tamtego regionu. Przez cały okres działalności zespół brał udział w wielu konkursach, festiwalach i przeglądach folklorystycznych zarówno gminnych, jak i powiatowych, a nawet międzynarodowych, gdzie otrzymywał nagrody, dyplomy i wyróżnienia za autentyczność. 

W roku 2010 grupa otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół nie ma instruktora, a wszystkie występy przygotowuje samodzielnie. Obecnym kierownikiem jest Anna Kobalczyk.