Relacja z wyjazdu studyjnego pszczelarzy do Małopolski

Show the MENU

SIR

08.11.2022

 ''Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie''.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 
Operacja realizowana przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

 

 RELACJA Z WYJAZDU STUDYJNEGO

pn. „Właściwości i zastosowanie produktów pszczelich” - 5-7.11.2022 r. woj. małopolskie

  

Pszczelarze z woj. łódzkiego wyruszyli do Małopolski, aby zdobyć nową wiedzę i wymienić doświadczenia z tamtejszymi pszczelarzami. 

Podczas wyjazdu odbyły się wizyty studyjne w:
- gospodarstwie pasiecznym Alberta Radwana i Macieja Radwana. Pasieka założona została w 1965 r. i ciągle jest w rozwoju. Tradycje pszczelarskie sięgają tu wielu pokoleń. W pasiece uzyskuje się miody pszczele najwyższej jakości, gdyż gospodarze dbają o właściwą lokalizację pasiek, posiadają gruntowną znajomość biologii rodzin pszczelich, bazy pożytkowej pszczół (roślin pszczelarskich) i ich fenologii, dobre wyposażenie pracowni pszczelarskich oraz troszczą się o zdrowie i kondycję pszczół.
- gospodarstwie Pasiecznym „Sądecki Bartnik”.
„Sądecki Bartnik” jest spełnieniem pasji, fascynacji życiem pszczół oraz aspiracji zawodowych Anny i Janusza Kasztelewiczów. Rodzinna firma została założona w 1973 r. w Stróżach k/Grybowa - miejscowości malowniczo położonej na pograniczu Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego i Pogórza Ciężkowickiego. Tereny ekologicznie czyste, bo znajdujące się z dala od ośrodków przemysłowych, stały się idealną bazą dla gospodarstwa mającego w zamyśle założycieli pozyskiwać najwyższej jakości produkty pszczele.
W gospodarstwie pasiecznym znajdują się domki do api-inhalacji, z którymi pszczelarze mogli się zapoznać, a następnie wysłuchać wykładów na temat apiterapii, api-inhalacji - leczenia powietrzem ulowym, miodów i innych produktów pszczelich oraz ich cudownego działania na organizm człowieka.
W trakcie wizyty pszczelarze zobaczyli również:
  • Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich - laboratorium realizuje swoje zadania w szerokim zakresie odnoszącym się do badania jakości produktów pszczelich, stawiając sobie za cel nadrzędny wiarygodność wyników wykonywanych analiz, co zapewnia wysoką jakość usług.
  • Muzeum Pszczelarstwa - w kolekcji muzeum znajduje się ponad 100 uli: kłodowych, figuralnych, snozowych, ramkowych, a także słomianych kószek.
Na szczególną uwagę zasługują: ul kłodowy - stojak dla pięciu rodzin pszczelich, zwany dla swojej rangi "Królem" i ul snozowy - Dzierżona - oba z 1822 roku i oba wpisane do rejestru zabytków. W zbiorach znajdują się także ule figuralne. Muzeum posiada także dwa ule afrykańskie, pozyskane podczas pobytu w Republice Południowej Afryki. W chatach wystawowych, zrekonstruowanych z oryginalnych elementów, można obejrzeć wspaniałą kolekcję akcesoriów pszczelarskich, takich jak miodarki, podkurzacze, leziwa, praski do wyrobu węzy, klateczki do hodowli matek pszczelich.
- Kamiannej - Światowym Centrum Apiterapii - w Pasiece "BARĆ".
Kamianna to niezwykle malownicza miejscowość położona na wysokości około 600 metrów n.p.m. w województwie małopolskim. Otoczona jest koroną gór porośniętych lasami jodłowo-bukowymi. Stwarza to niepowtarzalny mikroklimat. Przyroda stanowi bez wątpienia ogromne bogactwo Kamiannej. Lasy tworzą naturalny filtr dzięki któremu mamy tutaj wspaniałe powietrze, czystą wodę i glebę, niepowtarzalną ciszę i spokój , idealne warunki do odpoczynku, cudowne miejsce gdzie można poczuć naturę.
Kamianna jest dzisiaj ośrodkiem leczniczo-wypoczynkowym, miejscowością, która przyciąga turystów i kuracjuszy swą sławą w dziedzinie pszczelarstwa. Obecnie słynie z produkcji pysznego miodu i wyrobów pszczelich, uważana jest za Światowe Centrum Apiterapii co stało się zasługą księdza dr Henryka Ostacha, który przybył do Kamiannej w 1960 roku. Wielki pasjonat od dzieciństwa zajmował się pszczelarstwem, w Kamiannej założył 100 pniową pasiekę, utworzył Dom Pszczelarza, zainicjował Sądecki Dzień Pszczelarza, pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego. Pasieka "Barć" została nazwana jego imieniem.
  • Apiterapia to metoda polegająca na wykorzystaniu produktów pszczelich w lecznictwie, kosmetyce oraz przede wszystkim w profilaktyce zdrowotnej. Rozpowszechnianie apiterapii jest w pełni uzasadnione, ze względu na niemal całkowite bezpieczeństwo jej stosowania (za wyjątkiem oczywiście uczulenia na produkty pszczele). Produkty pszczele to unikalne, wieloskładnikowe środki naturalne, niezbędne do właściwego przebiegu podstawowych funkcji życiowych. Należą do nich miód pszczeli, pyłek kwiatowy, pierzga, propolis, mleczko pszczele i jad pszczeli. Z produktów tych pochodzą także ekstrakty, z których powstają leki z substancją czynną (wyciąg z produktów pochodzenia pszczelego), nazywane apiterapeutykami. Ponadto lecznicze właściwości mają także miody: akacjowy, rzepakowy, spadziowy oraz wrzosowy. Oczywiście nie należy zapominać także o innych wykorzystywanych w apiterapii, pozytywnie wpływających właściwościach, pozostałych produktów pszczelich. Apiterapia wspomaga leczenie wielu chorób, m.in. wykorzystanie miodu wielokwiatowego łagodzi alergie dróg oddechowych, ochrania serce i naczynia krwionośne, wzmacnia organizm. Miód gryczany – chroni przed miażdżycą oraz chorobami krążenia, działa odtruwająco i wspomagająco dla pracy wątroby. Ponadto miód lipowy zwiększa odporność na stres i ma działanie wykrztuśnie, wspomagając leczenie chorób dróg oddechowy.
- Pasiece Wędrownej Wantuch. Gospodarstwo pasieczne znajduje się w Zborowicach, leży na odosobnionym wzgórzu, pośród lasów i łąk, nad rzeką Białą. To centralny obszar Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego. Właściciel dba o jakość miodów i wypatruje miejsc czystych ekologicznie, w których kwitną miododajne kwiaty i rośliny: akacja, mniszek, rzepak... W kilku takich, wędrownych pasiekach, Wantuchowie mają w sumie 135 rodzin pszczelich. Oprócz miodu pozyskiwany jest także propolis, pyłek, kit pszczeli, samo dobro, które nie dość, że smaczne, to i zdrowe.
 
W trakcie wyjazdu pszczelarze wysłuchali również wykładu dotyczącego możliwości finansowania grup operacyjnych w ramach działania "Współpraca" objętego PROW 2014-2020.
 
Wyjazd studyjny zorganizowany przy współpracy z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Łodzi. 
 
Materiał i fot. Anna Suchecka