Relacja z wyjazdu studyjnego pn. "Współpraca i tworzenie partnerstw w branży pszczelarskiej"

Show the MENU

SIR

10.09.2021

''Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie''.

 Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

  Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Operacja realizowana przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

 

  

 

Relacja z wyjazdu studyjnego pn.  "Współpraca i tworzenie partnerstw w branży pszczelarskiej"

 

W dniach 7-9.09 br. odbył się wyjazd studyjny pszczelarzy pn. "Współpraca i tworzenie partnerstw w branży pszczelarskiej". Wyjazd rozpoczął się od wizyty w Gospodarstwie Pasiecznym "Sądecki Bartnik". Gospodarstwo zajmuje się skupem, konfekcjonowaniem i sprzedażą wszelkich produktów pszczelich. W gospodarstwie pszczelarze mogli zobaczyć profesjonalnie wyposażone Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich w którym jakość produktów pszczelich jest nieustannie badana i monitorowana. Laboratorium wyposażone jest w nowoczesną, specjalistyczną aparaturę badawczo-pomiarową umożliwiającą wykorzystanie najnowszych metod zapewniając, że uzyskane wyniki są wiarygodne, a stosowane metody czułe, dokładne i precyzyjne. W trakcie wizyty pszczelarze zobaczyli również zakład produkcyjny, Muzeum Pszczelarstwa oraz zapoznali się ze specyfiką hodowli matek pszczelich. Podczas wyjazdu uczestnicy wysłuchali wykładów nt. Innowacyjne rozwiązania w prowadzeniu gospodarstwa pasiecznego" i "7 produktów pszczelich", które poprowadził Wojciech Spisak - prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie. Trzeci wykład nt. „Działanie "Współpraca" – możliwości tworzenia i finansowania grup operacyjnych w branży pszczelarskiej”, poprowadził Mariusz Porębski, broker innowacji z województwa świętokrzyskiego. Kolejnymi punktami wyjazdu były wizyty w „Pasiece u Wojtka” w Marcyporębiu oraz w Pasiece Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej w Konarach. Teren, na którym stoi pasieka charakteryzuje się czystym, zdrowym powietrzem, wysokim stopniem zalesienia, różnorodnością dziko rosnących roślin miododajnych, a co najważniejsze dla wysokiej jakości miodu, brakiem przemysłu. 

 

Pszczelarze wrócili do domu z dużą dawką nowej wiedzy, która mamy nadzieję przyczyni się do rozwoju branży pszczelarskiej w woj. łódzkim. Dzięki realizacji wyjazdu studyjnego pszczelarze nawiązali nowe kontakty, które mogą zaowocować nawiązaniem bliższej współpracy na rzecz tworzenia innowacyjnych projektów w zakresie pszczelarstwa w ramach działania "Współpraca".  Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w wyjeździe studyjnym oraz Rejonowemu Kołu Pszczelarzy w Bełchatowie za współpracę przy organizacji wyjazdu.

 

 

Mat. i fot. Anna Suchecka