UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Relacja z wyjazdu studyjnego pn. "Przetwórstwo w kierunku produktów fermentowanych w ramach RHD"

Show the MENU

SIR

17.09.2021

''Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie''.

Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 Operacja realizowana przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

 
 
Relacja z wyjazdu studyjnego  pn. "Przetwórstwo w kierunku produktów fermentowanych w ramach RHD"
 
 
Wrzesień obfituje w wyjazdy studyjne - tym razem na obszarze Małopolski realizujemy tematykę pn. "Przetwórstwo w kierunku produktów fermentowanych w ramach RHD". Wyjazd studyjny rozpoczął się niezwykle intensywnie i jednocześnie bardzo interesująco od wizyty: w Winnicy na Dziole oraz w gospodarstwie Anny Woźniak, zajmującej się uprawą tradycyjnych odmian zbóż - płaskórki, orkiszu, samopszy - prowadzącej również małą piekarnię z tradycyjnym pieczywem na zakwasie. Piękne miejsca oraz ludzie pełni pasji. Drugi dzień wyjazdu studyjnego upłynął w równowadze wiedzy i praktyki. Wykłady przeprowadzone przez dr Dorotę Litwinek oraz dr Ireneusza Maciejaszka wprowadziły uczestników wyjazdu w praktyczne aspekty produkcji naturalnych serów, które zaprezentowane zostały przez Magdalenę Kężołek-Ryszkę - właścicielkę Serowarni Magdalenka. Podczas przeprowadzonych warsztatów była sposobność przygotować świeży ser podpuszczkowy oraz odcisnąć oscypka w tradycyjnej drewnianej formie. Ostatniego dnia wyjazdu uczestnicy mieli niepowtarzalną możliwość poznania tajników zakładania i pielęgnacji winnicy na przykładzie Winnicy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie - Garlicki Lamus. Kompleksową wiedzę dotyczącą uprawy winorośli oraz produkcji win przekazali dr hab. inż. Maciej Gąstoł, prof. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz dr Przemysław Banach, wykładowca Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ostanim punktem wyjazdu była wizyta w gospodarstwie Jurajski Koziołek - produkującym sery kozie. 
 
Wyjazd studyjny przedstawił uczestnikom różne formy przetwórstwa produktów fermentowanych w ramach RHD. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza teoretyczna oraz praktyczna przyczyni się do rozwoju gospodarstw na terenie woj. łódzkiego. 
 
 
Mat. i  fot. Anna Suchecka