Relacja z wyjazdu studyjnego pn. „Innowacje w zielarstwie i kosmetyce naturalnej” - 2-4.11.2022 r.

Show the MENU

SIR

07.11.2022

''Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie''.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 
Operacja realizowana przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

 

 

RELACJA Z WYJAZDU STUDYJNEGO

pn. „Innowacje w zielarstwie i kosmetyce naturalnej” - 2-4.11.2022 r., woj. podlaskie

 

 

Rolnicy z woj. łódzkiego wyruszyli do woj. podlaskiego, aby zdobyć nową wiedzę i wymienić doświadczenia w temacie innowacji w zielarstwie oraz produkcji kosmetyków naturalnych.

Podczas wyjazdu odbyły się wizyty studyjne w:
- Olejowym Raju - uczestnicy wzięli udział w warsztatach i mogli sami wykonać olejek do demakijażu na bazie oleju tłoczonego z pestek truskawek oraz mieli okazję spróbować olejów wytłoczonych na zimno z czarnuszki, ostropestu, kopry kokosowej i wiele innych,
- Miodowej Mydlarni - uczestnicy wykonali własnoręcznie mydełka oraz zapoznali się z wytwarzaniem naturalnych kosmetyków z miodu, propolisu, pyłku i wosku pszczelego,
- Ziołowym Zakątku - miejscu szczególnym jeśli chodzi o bogactwo ziół. Mieszkańcy Podlasia od pokoleń zbierają rośliny lecznicze, korzystając z ich dobrodziejstw. Uczestnicy wysłuchali wykładów nt. zasad zbioru, suszenia i przechowywania ziół, właściwości leczniczych, zastosowania ziół w gospodarstwie domowym, tworzenia mieszanek ziołowych na różne dolegliwości oraz wykorzystaniu ziół w kosmetyce i praktyce rolniczej. Po wykładach odbyła się część praktyczna w Podlaskim Ogrodzie Botanicznym, gdzie uczestnicy mogli poznać zioła w terenie i zasięgnąć wiedzy zielarskiej podczas przemierzania ścieżek edukacyjnych.
Wykłady, jak i część praktyczną w ogrodzie poprowadził osobiście właściciel Ziołowego Zakątka dr inż. Mirosław Angielczyk. W Ziołowym Zakątku odbyły się również warsztaty ziołowe, gdzie uczestnicy komponowali własne mieszanki ziołowe na różne dolegliwości oraz kosmetyki tj. sól do kąpieli z dodatkiem ziół i olejków eterycznych, mydełka. Po warsztatach grupa udała się do firmy Dary Natury, gdzie mogli zobaczyć proces produkcji, suszenia oraz liofilizacji, a także magazynowania ziół, owoców i warzyw. Zobaczyli również tłocznie olejów, a także pole tymianku. 
 
 
Dziękujemy wszystkim gospodarzom za miłe przyjęcie i przekazanie swojej wiedzy oraz doświadczenia. Szczególne podziękowania kierujemy do dr inż. Mirosławowi Angielczykowi właściciela Ziołowego Zakątka oraz wszystkich pracowników za gościnę i przekazanie dużej dawki wiedzy na temat ziół.
 
 
 
Materiał i fot. Anna Suchecka