VIII Dożynki Powiatu Poddębickiego

Show the MENU
01.10.2019

VIII Dożynki Powiatu Poddębickiego

W pięknej słonecznej pogodzie po raz kolejny odbyły się Dożynki Powiatowe. Włodarze powiatu zmienili formułę dożynkowych obchodów i zaprosili do współpracy przy organizacji dożynek powiatowych gminy .Tegorocznymi gospodarzami święta plonów była gmina Wartkowice Tradycyjnie obchody rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną w intencji rolników w  Kościele pw. Św. Anny i Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Wartkowicach oraz przemarszem korowodu dożynkowego na boisko. Starosta powiatu otrzymał bochen chleba upieczony z ziaren zbóż z tegorocznych zbiorów.  Uroczystości uświetniły występy zespołów ludowych w ramach Festiwalu Folklorystycznego Powiatu Poddębickiego.  Podczas przeglądu na scenie zaprezentowali się: Ludowy Zespół Śpiewaczy „Sobótki” z Brodni, Ludowy Zespół Śpiewaczy Jawor ze Złotnik, Ludowy Zespół Śpiewaczy Górzanie z Góry Bałdrzychowskiej, Zespół Małyńska Kapela z Małynia . Tradycyjną część obrzędową wykonał zespół „Bałdrzychowiacy”. Wszyscy uczestnicy dożynek mogli podziwiać stoiska wystawców, skosztować pysznych potraw, lokalnych przysmaków, owoców i innych specjałów, a dzieci bawić się na darmowym placu zabaw. Punktem kulminacyjnym był ufundowany przez organizatorów TORT VIII Dożynek Powiatu Poddębickiego. Było też coś dla ucha, fani disco polo mogli pośpiewać i potańczyć razem z zespołem „Łobuzy” i Lider Dance.

Stoisko promocyjne Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach przygotował Powiatowy Zespół Doradców w Poddębicach. Na stoisku można było zapoznać się z odmianami zbóż ozimych polecanymi do uprawy w naszym województwie, uzyskać poradę i otrzymać  wydawnictwa.

Tekst i zdjęcia Anna Urbaniak

We wszystkich gminach powiatu poddębickiego odbywały się Tradycyjne Święta Plonów na których włodarze gmin oraz zaproszeni goście uhonorowali trud rolników. Szczególnie w tym roku była to ciężka praca ze względu na brak opadów, które w znacznym stopniu przyczyniły się do pogorszenia jakości ora ilości zebranych zbóż oraz pozostałych roślin.

Stoisko promocyjne Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach zostało przygotowane na Dożynkach Gminy Zadzim przez pracownika PZDR Poddębice Agnieszkę Bastrzyk.

Stoisko promocyjne Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach zostało przygotowane na Dożynkach Gminy Dalików przez pracownika PZDR Poddębice Joannę Bartok.

 

Zdjęcia Agnieszka Bastrzyk, Joanna Bartok