Szkolenie w Zadzimiu

Show the MENU
25.02.2020

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach we współpracy z przedsiębiorstwem rodzinnym RPHU Grzegorz Godziński zorganizowali szkolenie na temat „ Zasady przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatu na poziomie gospodarstwa-dobór odmian, zmianowanie, prawidłowa agrotechnika, integrowana ochrona roślin”.

Do przeprowadzenia wykładu został zaproszony prof. dr hab. Marek Korbas , który jest najlepszym specjalistą w zakresie uprawy, ochrony przed chorobami i szkodnikami zbóż oraz kukurydzy. Wykład poświęcony chorobom oraz oznaczeniu konkretnych agrofagów w uprawach był bardzo ciekawy. Naszpikowany praktycznymi obserwacjami polowymi oraz cennymi wskazówkami, jak wykorzystać proste metody w celu określenia czy plantacja jest porażona chorobą, a jeszcze tego nie widać. Kluczem do sukcesu jest określenie właściwego  momentu na zastosowanie ochrony, aby uzyskać maksymalny i wysokiej jakości plon.

Wykład był podsumowany testem wiedzy, a nagrodami były publikacje pana profesora M. Korbasa. W dalszej części szkolenia pani Ewa Janczak, główny specjalista ds. produkcji roślinnej ŁODR zs. w Bratoszewicach, podsumowała aktualny stan upraw ozimych i udzieliła praktycznych porad w zakresie nawożenia oraz ochrony.

Wykłady cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Rolnicy zadawali dużo pytań na które otrzymywali wyczerpującą odpowiedź od specjalistów.

Przy okazji specjalistycznych wykładów rolnicy mogli zapoznać się z ofertą odmianową kukurydzy z firmy Pioneer Hi-Bred. Pani Małgorzata Wrąbel doradzała z zakresu doboru odmian pod względem klimatyczno-glebowym. W naszym powiecie uprawa kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, cieszy się coraz większą i rosnącą popularnością.

Kolejnym prelegentem był pan Karol Młyński z firmy Timac Agro-Polska, który mówił o efektywnym odżywianiu upraw za pomocą biostymulacji.