Przedstawiciele powiatu rawskiego na targach w Bratoszewicach

Show the MENU
25.04.2016
Zdjęcie przedstawia Jolantę Staszewską i Renatę Wlodarską na pokazie kulinarnym na Targach Rolnych AGROTECHNIKA

Kulinarne zmagania ,twórczość ludowa i występy zespołów folklorystycznych na Targach Rolnych  w Bratoszewicach
Tegoroczne Targi Rolne w Bratoszewicach odbyły się w dwóch terminach. W dniach 23-24 kwietnia 2016 r. miały miejsce XXIV Targi Rolne Agrotechnika , natomiast XVIII  Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych  czyli Targi Rolne w Sercu Polski miała miejsce 18 i 19 czerwca. Impreza w Bratoszewicach to wielkie rolnicze święto. Wzrok cieszyły nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze , sadzonki roślin szkółkarskich i kolorowe kwiaty.  Podczas wystawy w czerwcu miała  miejsce prezentacja zwierząt hodowlanych z różnych kategorii bydło ,trzoda, konie, owce itd.  Rolnicy przybyli z różnych okolic  mieli możliwość zapoznania się z nowinkami technologicznymi  i nowymi trendami  w rolnictwie a także mogli uzyskać poradę odnośnie programów unijnych i dofinansowań do gospodarstw. Wystawcy z różnych dziedzin zaprezentowali najnowsze osiągnięcia nauki i technologii.  W tegorocznej kwietniowej edycji Targów miała miejsce prezentacja potraw tradycyjnych z terenu województwa łódzkiego. Wybrane przedstawicielki kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń przywiozły do Bratoszewic swoje pokazowe potrawy kulinarne. Reprezentantkami powiatu rawskiego były panie z gminy Regnów Jolanta Staszewska  i Renata Włodarska.  Członkinie regnowskiego   stowarzyszenia jako swoje popisowe danie przygotowały  kluski z mięsem ze skwareczkami  . Jest to jedna z bardziej popularnych potraw naszego regionu a jej przygotowanie wywodzi się z  wieloletniej tradycji kulinarnej . Ogólna dostępność składników oraz łatwość przygotowania potrawy sprawiły iż kluski od lat były chętnie wykonywane były  przez gospodynie z naszego terenu.  Serwowane danie zasłużyło na  szczególną uwagę wśród przybyłych gości.
Jak co roku na  Targach miała miejsce prezentacja twórczości ludowej z terenu województwa łódzkiego.  Powiat rawski był reprezentowany przez Panią Martynę Makarewicz z miejscowości Zielone gmina Rawa Mazowiecka  prezentującą ceramikę użytkową i ozdobną . Na co dzień rawska artystka prowadzi warsztaty szkoleniowe z techniki lepienia surowej  gliny , nakładania szkliw i wypalania w piecu na które odbywają się w miejscowym MDK-U W Rawie Mazowieckiej i Cielądzu.  Realizowane są również indywidualne zamówienia z ceramiki.  Gmina Rawa Mazowiecka miała również miała swoją przedstawicielkę  w osobie Pani  Janiny Kwiatkowskiej  prezentującej  kwiaty z bibuły.
Targi rolne w Bratoszewicach są również okazją do promocji zespołów folklorystycznych działających na terenie woj. łódzkiego.  Podczas tegorocznych Targów wystąpił  ze swym repertuarem Zespół Wielopokoleniowy ‘MARZENIE’ z Regnowa.  Śpiewacze z Regnowa już kilkukrotnie mieli okazję  zaprezentować  swoje umiejętności wokalne na scenie w Bratoszewicach. Po raz pierwszy na deskach sceny w Bratoszewicach wystąpiły dwa zespoły :Szkolny Zespół Ludowy PODCHLEBNICKI , Młodzieżowa orkiestra Dęta działająca przy OSP w Regnowie . Zespoły powiatu rawskiego swoim występem uświetnili imprezę , którą odwiedziło kilka tysięcy osób.  Targi rolne w Bratoszewicach są dowodem na to iż rolnictwo w województwie łódzkim stoi na bardzo wysokim poziomie a nasz udział jako powiatu jest zauważalny  w wielu dziedzinach

Opracowała: Kamila Kieszek

Martyna Makarewicz  (ceramika)tel. 514366276
Jolanta Staszewska  ( potrawa  - Kluski z mięsem ze skwareczkami) tel.783236381

Zdjęcie przedstawia Jolantę Staszewską i Renatę Wlodarską na pokazie kulinarnym na Targach Rolnych AGROTECHNIKA
Zdjęcie przedstawia Panią Martynę Makarewicz na stoisku z wyrobami ceramicznymi