Pierwsze gospodarstwo zrównoważone w Polsce znajduje się w powiecie kutnowskim

Show the MENU
14.10.2021

  W dniu 11 października 2021 roku, w gospodarstwie Państwa Katarzyny i Krzysztofa Nykiel, miało miejsce spotkanie promujące rolnictwo zrównoważone. Gospodarstwo Kaszewy, położone w gminie Krzyżanów, w powiecie kutnowskim,  jest pierwszym gospodarstwem zrównoważonym w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej należącym do sieci Bayer ForwardFarming( BFF). BFF  to międzynarodowa platforma popularyzacji zrównoważonych praktyk rolnych, dialogu i wymiany wiedzy w zakresie rolnictwa zrównoważonego. W ramach tej inicjatywy Bayer współpracuje z gospodarstwami rolnymi z 12 krajów na całym świecie, a od października 2020roku , także z gospodarstwem w Kaszewach. Wśród zaproszonych gości znaleźli się – Jan Krzysztof Ardanowski Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, prof. dr hab. Marek Mrówczyński IOR-PIB w Poznaniu, prof. dr hab.  Jacek Piszczek Terenowa Stacja Doświadczalna IOR – PIBw Toruniu, Marcin Mucha dyrektor PSOR, prof. dr hab.  Renata Gaj Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Małgorzata Bojańczyk dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, Andrzej Kuczyński Dyrektor Federacji Gospodarski Żywnościowej, Marek Dereziński członek zarządu KSC S.A. Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach reprezentowała Agnieszka Bartczak, współpracująca z gospodarstwem od ponad dwudziestu lat.

 Podczas spotkania, w części konferencyjnej   Antoine  Bernet szef działu Crop Science dla Polski , Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji zaprezentował koncepcję rolnictwa zrównoważonego w ramach sieci Bayer ForwardFarming , w wymiarze ekonomicznym, środowiskowym i społecznym. Właściciel gospodarstwa  Krzysztof Nykiel wraz z przedstawicielem firmy Bayer dr. Michałem Krysiakiem menagerem ds. rolnictwa zrównoważonego dla Polski, przedstawili konkretne rozwiązania z zakresu rolnictwa zrównoważonego  wdrożone w gospodarstwie Kaszewy – w tym także technologie cyfrowe.

Po części konferencyjnej odbył się wspólny spacer po gospodarstwie i plantacjach, połączony z bezpośrednia dyskusją z Gospodarzem na temat zastosowanych przez niego rozwiązań.

 

 

                                                                                                                   Tekst Agnieszka Bartczak                                                                                                       Zdjęcia – Bartek Wileński