MLEKOMAT - dobry sposób na sprzedaż zdrowego, ekologicznego mleka.

Show the MENU
05.08.2021

Pan Daniel - dwudziestokilkuletni rolnik z gminy Zelów w powiecie bełchatowskim, w połowie 2017 roku  przejął gospodarstwo rolne od swojego Taty. Sam ukończył technikum rolnicze w Sędziejowicach, dzięki czemu poszerzył swoją wiedzę praktyczną o teorię dotyczącą prowadzenia gospodarstwa rolnego.  

Swoją przygodę z rolnictwem rozpoczął od otrzymania Premii dla Młodego Rolnika w październiku 2016r. Dzięki funduszom otrzymanym w ramach wsparcia z UE,  zakupił 6 hektarów gruntów ornych. Kolejnym krokiem w rozwoju gospodarstwa było pozyskanie  środków  finansowych z programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”, które posłużyły do zakupu nowych maszyn rolniczych. Rolnik cały czas powiększa powierzchnię gospodarstwa – obecnie posiada 32 hektary użytków rolnych pod uprawami zbóż, roślin motylkowych oraz łąk, z czego 22 hektary to własność, natomiast 10 hektarów to grunty dzierżawione.

Pan Daniel świadomie zachował 1 hektar sadu ze starymi odmianami jabłoni oraz śliw węgierek - śliwki to ulubiona przekąska krów, chętnie podjadają je pasąc się w sadzie.

Głównym kierunkiem produkcji w gospodarstwie jest produkcja zwierzęca – hodowane są krowy mleczne rasy simental mleczny. Krowy utrzymane są w chowie ekologicznym, karmione produktami ekologicznymi wytworzonymi we własnym gospodarstwie. W żywieniu krów stosowane są pasze treściwe z mieszanek zbożowych jęczmień-owies, siano, sianokiszonki z własnych traw oraz sianokiszonki z koniczyny. Krowy utrzymywane są w warunkach bezuwięziowych, a w sezonie - od kwietnia nawet do początku grudnia (jeśli pogoda na to pozwala) - wypasane na pastwiskach

Uzyskane w takich warunkach w gospodarstwie mleko, sprzedawane jest w jedynym mlekomacie na terenie powiatu bełchatowskiego -  a tak naprawdę w jego sercu – mieście Bełchatowie.

Pomysł na uruchomienie mlekomatu zrodził się w styczniu 2018 roku,  a już w październiku mlekomat stanął na swoim miejscu przy ulicy Wojska Polskiego 44 w Bełchatowie.

Mlekomat firmy Technoserwis, złożony jest z 2 pojemników ze stali nierdzewnej, agregatu chłodniczego oraz grzałki, które utrzymują temperaturę od 2 do 5℃ w komorze mlekowej.  Jego pojemność to 200 litrów. Chcąc zaopatrzyć się w świeże mleko z mlekomatu, musimy pamiętać, że maszyna przyjmuje tylko monety 1 i 2 złotowe.

Zbiornik o rozmiarze 70cm x 130cm na mleko przewożony jest średniej wielkości busem, wciągany na płozach wciągarką zarówno do samochodu jak i do mlekomatu. Mleko w nim wymieniane jest co dwa dni. Nadwyżka mleka wyprodukowana w gospodarstwie Pana Daniela przeznaczona jest do produkcji serów podpuszczkowych oraz twarogów ekologicznych.

Rolnik posiada certyfikat rolnictwa ekologicznego wydany przez firmę Ekogwarancja, który podlega  corocznej weryfikacji.  Produkcję ekologiczną w gospodarstwie  rozpoczął już w 2007 roku Tata Pana Daniela.

Ekologiczne mleko Pana Daniela cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

Zapraszamy do mlekomatu!!

 Monika Karczewska

Źródło – na podstawie rozmowy z Rolnikiem