Gospodarstwo Agroturystyczne „Kardynał”

Show the MENU
06.10.2021

Gospodarstwo Agroturystyczne „Kardynał”

            Kardynał to według historycznych map Państwowe Gospodarstwo Rybne Kluki. Położone jest w powiecie bełchatowskim w gminie Kluki, w miejscowości Grobla. Jest to malowniczy kompleks kilkunastu ogromnych stawów rybnych utworzonych na rzece Grabia, rozciągających się na powierzchni ponad stu hektarów. Zbliżając się do obiektu, już z daleka wzrok przyciąga połać kilkudziesięcioletniego lasu, ogromna tafla wody, na której malowniczo rysują się duże, słomiane parasole.

            Kardynał do gospodarstwo agroturystyczne posiadające ogromny potencjał oraz szeroką gamę możliwości rekreacji oraz wypoczynku. Z jednej strony w każdej chwili można przyjechać, zjeść przepyszną, świeżą rybkę w domku „ na wodzie”, potańczyć w każdy weekend w rytmach muzyki tanecznej zarówno dla młodszych jak i starszych, czy tez pospacerować z dziećmi po małym mini zoo Z drugiej zaś strony amatorzy wędkarstwa  mogą zaszyć się w kilkudziesięciohektarowym lesie nad stawami i oddać się błogiemu łowieniu ryb.

Największą atrakcją  gospodarstwa agroturystycznego,  jest konstrukcja drewnianych pomostów umieszczonych na wodzie, wzdłuż których można spacerować i podglądać jednocześnie   pływające tuz obok  kaczki, łabędzie, bociana brodzącego wśród traw lub przelatującego nad kompleksem wód oraz różnorodne ryby  – zarówno te  od jadalne jak i te kolorowe wypuszczane „dla oka”  Niejednokrotnie jesteśmy w stanie. Pomost prowadzi do połączonych ze sobą wysepek  – ich widok już z oddali zapiera dech w piersi….

Pośród wysepek, tuż przy brzeg u– jako dodatkowa atrakcja -  usytułowane są drewniane domki – 9 całorocznych oraz 3 letniskowe, w których można wypoczywać trochę dłużej.  

Podczas rozmowy właściciel opowiada: „W gospodarstwie podstawowym gatunkiem hodowanym jest karp oraz ryby dodatkowe takie jak: szczupak, lin, karaś pospolity i srebrzysty, tołpyga, amur, sum. Prowadzimy hodowlę karpia królewskiego w  cyklu trzyletnim, według metody Tomasza Dubisza. Ryby hodowlane karmione są wyłącznie naturalnymi  paszami (głównie pszenica, jęczmień i  pszenżyto) pochodzących z  produkcji krajowej. Całość hodowli karpia sprzedawana jest na rynku lokalnym, częściowo także trafia do naszej smażalni. Nasze Gospodarstwo Rybackie posiada numer weterynaryjny oraz pozwolenia wodno-prawne na każdy obiekt. Na obiektach ustanowione są także obręby hodowlane. Dysponujemy specjalistycznym transportem do przewozu żywych ryb. Posiadamy Certyfikat Najwyższej Jakości Karpia Królewskiego wydany przez Związek Producentów Ryb oraz Certyfikat „Jakość Tradycja”. W ofercie mamy również na sprzedaż materiał zarybieniowy- Karp, Amur, Lin, Szczupak, Jesiotr, Karaś – narybek i kroczek każdego roku w sprzedaży na przełomie marca i kwietnia”.

Na terenie obiektu, w strefie przeznaczonej  dla najmłodszych -  prócz mini zoo znaleźć można cały wachlarz atrakcji np.:  przejażdżki na kucykach,  dmuchańce, cymbergaja, boksera oraz mnóstwo innych aktywności zachęcających do zabawy na świeżym powietrzu.

W niedalekiej przyszłości  właściciele mają zamiar utworzyć kąpielisko, w związku z czym już powstała piaskowa plaża z możliwością gry w piłkę siatkową.

            Gospodarstwo Agroturystyczne Kardynał to z pewnością miejsce, w którym każdy znajdzie odpowiednią dla siebie formę wypoczynku. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż obiekt jest bardzo dobrze zlokalizowany  - nieopodal drogi krajowej nr 8 -  wśród przepięknych okoliczności przyrody,  z ogromnym wachlarzem wszelkich atrakcji. W tym miejscu każdy -  zarówno młodszy,  jak i nieco dojrzalszy turysta, będzie czuł się znakomicie.                                       Monika Karczewska