Marianna Rzepka

Show the MENU
Bielowice, gm. Białaczów, powiat opoczyński
Marianna Rzepka
Bielowice, gm. Białaczów, powiat opoczyński

Marianna Rzepka podtrzymuje rodzinną tradycję, tworzy w wielu dziedzinach sztuki ludowej. Haftem i koronką zdobi stroje regionalne, serwety, koszule, obrusy. Zajmuje się również plastyką obrzędową, wykonuje pisanki, palmy opoczyńskie, a także ozdoby wnętrza: kwiaty, pająki, wycinanki. Prace Pani Marianny były nagradzane w licznych konkursach, prezentowane na wystawach sztuki i rękodzieła ludowego. Pani Marianna Rzepka od 1984 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, a od 2000 roku do działającego w jej rodzinnej wsi Bielowickiego Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej oraz do Koła Gospodyń Wiejskich w Bielowicach. Była także współorganizatorką Koła Twórców Ludowych w Bielowicach.

Twórczyni należy do grona najbardziej utalentowanych twórców ludowych regionu opoczyńskiego. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach pokonkursowych. Z czasem zaczęły być gromadzone w zbiorach etnograficznych muzeów w: Opocznie, Tomaszowie mazowieckim, Toruniu, Warszawie. W 1969 roku podjęła współpracę, jako chałupniczka, ze Spółdzielnią Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Opocznianka” w Opocznie, której dostarczała swoje hafty i koronki. W uznaniu twórczości „cepelia” zaczęła zapraszać panią Mariannę Rzepkę, jako ambasadora sztuki regionu opoczyńskiego, na promocyjne warsztaty sztuki ludowej w Polsce i za granicą.

W 1987 roku po raz pierwszy wzięła udział w wystawie twórczości ludowej w Turynie we Włoszech. W latach 1989, 1994, 1998 promowała sztukę ludową we Francji. Przez osiem lat, począwszy od 1993 do 2001 roku brała udział w „Dniach Kultury Polskiej w Szwecji: w miastach Landskorona, Helsinborg. Uczyła tam polonijne dzieci pisania pisanek, haftu, koronkarstwa, wycinankarstwa oraz wykonywania kwiatów z bibuły. Jest aktywną twórczynią ludową, która poprzez swoje wyroby z zakresu haftu, koronki, plastyki papierowej i obrzędowej kultywuje tradycje sztuki ludowej regionu opoczyńskiego. Bierze udział w warsztatach wielkanocnych i bożonarodzeniowych dla dzieci i młodzieży w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W szkołach i muzeach w: Kielcach, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim, lublinie i łodzi, prowadzi lekcje i warsztaty o tradycyjnych obrzędach, prezentuje wykonywanie haftów, koronek bibułowych kwiatków i pisanek regionu opoczyńskiego.

Posiada weryfikację artystyczną Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2004 roku została uhonorowana Nagrodą im. O. Kolberga  „Za zasługi dla kultury ludowej". Jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Wykonywania kwiatów, wycinanek i haftów nauczyła się od swojej mamy Stanisławy i stryjenki Franciszki, uzdolnionych opoczyńskich artystek. Zaczęła od bawełnianych obróbek do koszul, ręczników, wstawek do poduszek. Równocześnie wykonywała z kolorowej bibuły wielobarwne bukiety, a także koronki i girlandy. Z czasem podjęła próby tkania na warsztacie. Najpierw zgrzebne płótna, a później już całkiem udane tkaniny na zapaski, wełniaki, kilimy i chodniki – szmaciaki z pociętych pasków barwnych tkanin.

Sztuka ludowa wypełnia całe życie pani Marianny Rzepki. Swoim córkom – twórczyniom: Bożenie i Gabrieli przekazała umiejętności twórcze i wiedzę o tradycjach opoczyńskich.

Obecnie, wspólnie, dzięki stypendiom MKiDN i dotacji Lokalnej Grupy Działania DOLINA PILICY przygotowują tradycyjną izbę ludową, w której będą prowadzić lekcje i warsztaty, promując i przybliżając tajniki dawnych technik i wzornictwa haftów, koronek i pięknych, misternych ozdób papierowych.