Uwaga!!! Termin składania wniosków o płatności bezpośrednie został wydłużony do 15 czerwca 2020 r. Czytaj tutaj 

UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie eWnioskuPlus i naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowy termin! Oświadczenia o braku zmian we wnioskach o płatności bezpośrednie w stosunku do poprzedniego roku będzie można składać w terminie do 8 czerwca 2020 r.

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Wiosenna AGROTECHNIKA 2019 w Bratoszewicach

Show the MENU
29.04.2019

Po upalnym piątku, kiedy w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach trwały przygotowania do Agrotechniki 2019, w weekend przyszło załamanie słonecznej pogody. Pierwszy jak i drugi dzień targowy okazały się dużo chłodniejsze, a w niedzielę po południu zaczął padać deszcz. Mimo to targi możemy zaliczyć do udanych. Szacujemy że w ciągu dwóch targowych dni odwiedziło nas około 15 tys. osób.

       Jak przystało na Agrotechnikę najliczniej stawiły się firmy maszynowe oferujące całą gamę ciągników rolniczych od małych do ogromnych. Również w pozostałym sprzęcie służącym rolnikowi, do którego możemy zaliczyć kombajny, przyczepy, silosy, kosiarki, prasy, deszczownie itp. dealerzy nie zawiedli.

       Nie brakowało firm prezentujących kotły centralnego ogrzewania piątej generacji, samochodów osobowych i dostawczych. Ciekawą ofertę przedstawiły firmy prezentujące rozwiązania dla domu związane z fotowoltaiką.

       Można powiedzieć, że atrakcji było co niemiara. Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Bratoszewicach, na przykład, prezentowała na scenie, jak należy udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, a spróbować swoich sił w resuscytacji fantomu można było w namiocie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu. Umundurowanie i repliki broni z czasów odzyskiwania przez Polskę niepodległości. prezentowało Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37 z Grabkowa k. Kutna. Pracownicy firmy Piston z Łodzi pokazywali, jak prawidłowo i bezpiecznie posługiwać się piłą łańcuchową.

       Niewątpliwą atrakcją ściśle związaną z wprowadzaniem innowacji w rolnictwie był pokaz polowy pracy agregatu uprawowo-siewnego. Jest on przeznaczony do tzw. uprawy pasowej. Podczas jednego przejazdu przygotowuje glebę do siewu, sieje (kukurydzę lub buraki cukrowe) i dawkuje nawozy mineralne bezpośrednio pod wysiewane nasiona. Maszynę udostępnił nam Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych z Poznania.

       Po raz pierwszy w Bratoszewicach na tak dużą skalę zorganizowano pokaz i degustację produktów pochodzących od rolników działających w Rolniczym Handlu Detalicznym (RHD). Ponad 20 wystawców prezentowało swoje wyroby. Począwszy od miodów, serów, makaronów, ciast, wędlin, chrzanu na nalewkach skończywszy. Wszystkiego można było posmakować, wszystko można było kupić.

       W sektorze C, w którym prezentowały się firmy kwiaciarsko-szkółkarskie zainteresowani mogli nabyć niemal wszystkie rośliny świata: ozdobne i użytkowe. Od popularnych pelargonii poprzez borówki, truskawki, pomidorki koktajlowe po kiwi, kawę czy jeżynomaliny. Z roślin ozdobnych egzotycznych – od agawy po żylistki.

       A teraz najważniejsze – wyniki konkursów. Najważniejsze, bowiem wskazują rolnikom, w jakim kierunku podąża innowacja i technika rolnicza, na co warto zwrócić uwagę kupując nową maszynę czy urządzenie rolnicze.

Konkurs „Maszyna Targów Agrotechnika 2019”

kategoria ciągniki rolnicze:

I miejsce dla ciągnika rolniczego Fendt Profi Plus 720 – producent AGCO, prezentowanego przez Rolbud Pędziwiatr w Głuchowie

II miejsce dla ciągnika rolniczego MASSEY FERGUSON 7714 S – producent AGCO, prezentowanego przez novaFarm Lena Sobocińska w Makowie-Kolonii

III miejsce dla ciągnika rolniczego CLAAS ARION 440MR CIS – producent CLAAS – prezentowanego przez Agro Sznajder Sp. z o.o. Odział w Piotrkowie Tryb.

kategoria maszyny i urządzenia techniczne:

I miejsce dla agregatu do uprawy użytków zielonychproducent AGROMASZ – prezentowanego przez P.H.U. „ZIMEX” Halina Zimoch w Leszczach

II miejsce dla systemu zarządzania stadem AfiFarm 5.3 – producent AfiMilk – prezentowanego przez F.H.U. AgroMilk Alex w Kalinowie

III miejsce dla kombajnu do warzyw ALINA SUPERNOVA Z815/1 – producent WEREMCZUK FMR Sp. z o.o. w Niedrzwicy Dużej

Najciekawsze stoisko Targów Rolnych Agrotechnika 2019

ColumbusEnergy – Kraków, ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej 13 (firma prezentowała w Bratoszewicach odnawialne źródła energii, panele fotowoltaiczne)

Powołana przez KRUS Oddział Regionalny w Łodzi komisja konkursowa wyróżniła tytułem „Najbezpieczniejsza maszyna XXVII Targów Rolnych Agrotechnika 2019 wystawcę Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „ZIMEX” Halina Zimoch za siewnik zbożowy-rzędowy SR 300 wyprodukowany przez firmę Agro-Masz ze Strzelec Małych.

       Warto jeszcze wspomnieć, że tradycyjnie kolorytu Agrotechnice nadawały zespoły folklorystyczne i cudeńka artystów ludowych. Niestety, w strugach deszczu uczestniczyliśmy w sympatycznym koncercie piosenek satyrycznych Mai Piwońskiej i Andrzeja Janeczko, czyli Trzeciego Oddechu Kaczuchy.

       Nad całością imprezy czuwali dyrektorzy: Tomasz Kopera, Włodzimierz Lewandowski i Tadeusz Morawski wraz z Andrzejem Lisem, komisarzem targów. A towarzyszyli im honorowi goście, którzy wspierają doradców rolnych przez cały rok. Słowa otuchy do rolników kierowała minister Joanna Kopcińska – rzecznik prasowy rządu i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wojewoda łódzki Zbigniew Rau, parlamentarzyści ziemi łódzkiej i samorządowcy. Wizyta pani minister była okazją do zwołania krótkiej konferencji prasowej, o której piszemy na str. 56 najnowszego majowego (5/2019) numeru wydawanego przez ŁODR miesięcznika RADA.

       Z kolei Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, PPHU „MARCEL” Marcel Karczewski (Wola Błędowa, 95-011 Bratoszewice), Centrum Rekreacyjno-Sportowe, Zakłady Mięsne „Zbyszko” Zbigniew Kruk z Bedonia-Wsi, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” z Ozorkowa, EURO TRADE Dominik Majchrzak z Chorzyny, gm. Osjaków, Masarnia Mielczarek z Woli Wiązowej, gm. Rusiec, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska „WART-MILK” z Sieradza, Piekarnia J. i J. Jabłońscy z Gieczna, gm. Zgierz – to grono naszych sponsorów, którym za wsparcie serdecznie dziękujemy.

       XXVII Targi Rolne AGROTECHNIKA 2019 odbywały się pod honorowym patronatem: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Łódzkiego i Marszałka Województwa Łódzkiego, natomiast patronat medialny sprawowały: Telewizja Polska Oddział w Łodzi, Radio Łódź S.A., Radio Victoria, „Dziennik Łódzki”, „Farmer”, tygodniki: „Twój Kurier Regionalny”, „Wieści z Głowna i Strykowa”, a także portale: polskawies24.pl łowiczanin.info, farmer.pl oraz Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników wraz z portalem kalendarzrolników.pl

Grażyna Bożyk

Andrzej Lis

Fot.: Janusz Szrama

Wojciech Beczkowski