W Polsce w 2024 roku wykryto 7 ognisk choroby niebieskiego języka (BTV):
w województwie dolnośląskim 5 ognisk oraz zachodniopomorskim 2 ogniska. W 2025 r na dzień 16 stycznia wykryto 2 ogniska w województwie: warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim.
Wojewodowie wyznaczają w drodze rozporządzenia obszar, „który nie jest wolny od zakażenia BTV ani nie jest objęty programem likwidacji zakażenia BTV”. Obszar powinien obejmować teren w promieniu 150 km od ogniska. Poniżej przedstawiono mapę obrazującą obszary wydzielone w Polsce, które swoim zasięgiem obejmują również województwo łódzkie. Wyznaczenie obszarów wiążę się z ograniczeniami w przemieszczeniu zwierząt. Szczegółowe informację dotyczące BTV znajdą państwo na naszej stronie w zakładce informację branżowe, technologia produkcji, produkcja zwierzęca.
O chorobie niebieskiego języka (BTV)
Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, łosie, afrykańskie antylopy, wielbłądy, słonie), wywoływaną przez wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae). Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, rodzaju kuczmany (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie
Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi, co oznacza, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi.
Objawy
Bydło zakaża się znacznie częściej niż owce, aczkolwiek bydło choruje rzadko. Ponadto choroba ta u bydła przebiega w łagodniejszej postaci niż u owiec. Po przechorowaniu bydło może stać się nosicielem zarazka, co prowadzi do zakażania kuczmanów i przenoszenia wirusa za ich pośrednictwem na zwierzęta zdrowe.
Z uwagi na długi okres wylęgania choroby objawy kliniczne u bydła mogą nie być widoczne nawet do 60-80 dnia po zakażeniu. Jednakże jeśli wystąpią, można zaobserwować:
rodzenie zdeformowanych cieląt, przy czym deformacje dotyczą najczęściej głowy. Na zakażenie najbardziej podatne są płody w okresie rozwoju mózgu.
U owiec choroba może przebiegać od zakażenia bezobjawowego lub postaci przewlekłej do nadostrej i ostrej. Można zaobserwować następujące objawy kliniczne: