Szkolenia z zakresu "Stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy" - sprawdź

Kurs dla kombajnistów - sprawdź

Szczegóły w zakładce: Szkolenia zawodowe - sprawdź

 

Tradycyjne smaki regionu łódzkiego

Show the MENU
05.09.2017

     

Tradycyjne smaki regionu łódzkiego w Piotrkowie  Trybunalskim podczas XXVI Promocyjno-Handlowej Wystawy Rolniczej ROL-SZANSA 2017 zakończyły tegoroczny cykl pokazów organizowanych przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w  Bratoszewicach. Poprzednie dwa odbyły się w czasie XXV Targów Rolnych AGROTECHNIKA w Bratoszewicach i XXVII Targów Rolniczo-Ogrodniczych w Kościerzynie.

Tradycje kulinarne to ważny element dziedzictwa kulturowego. Kuchnia ze względu na swoją różnorodność oraz specyfikę typowych dla danego regionu produktów żywnościowych i potraw odgrywa ogromną rolę w promocji każdego regionu. Na tradycje kulinarne mają wpływ warunki naturalne miejsc, w których żywność jest produkowana, sposób jej wytwarzania, a także przekazywane z pokolenia na pokolenie przepisy, technologie oraz zwyczaje żywieniowe.

Polska ma bardzo bogate dziedzictwo kulinarne. W rodzimej kuchni, jak w każdej innej na świecie, można zauważyć wpływy smaków różnych stron świata. Dzięki tej różnorodności na stołach pojawiały się nowe potrawy, surowce i przyprawy, a to zaowocowało powstaniem kuchni polskiej – niezwykle smacznej i urozmaiconej. Województwo łódzkie – to także rozmaitość bogatych tradycji kulinarnych wielu narodowości. Przykładem w naszym regionie może być, np.: kugiel wywodzący się z kuchni żydowskiej czy tatarczuch mający swoje korzenie w kuchni tatarskiej.

Produkt lokalny, regionalny i tradycyjny jest wielką atrakcją dla konsumenta i szansą dla małych społeczności. Ma swoje miejsce na rynku mimo wyższej ceny, bo przecież różni się jakością od artykułów żywnościowych wytwarzanych w skali przemysłowej.

Podczas pokazu w Piotrkowie można było smakować kilkunastu delicji prezentowanych przez przedstawicielki pięciu powiatów: bełchatowskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego i tomaszowskiego:  

1)      jagnięcinę w warzywach po karczowsku – Jolanta Animucka z gminy Wielgomłyny, powiat radomszczański

2)      gołąbki z mięsem i ryżem – Ewa Kata z gminy Opoczno, powiat opoczyński

3)      pierogi z kapustą, mięsem i grzybami – Joanna Żerek z gminy Wolbórz, powiat piotrkowski

4)      żeberka w cebuli – Karolina Błaszczyk z Bełchatowa, powiat bełchatowski

5)      leczo z warzyw, schab gotowany, letnia sałatka z makaronem, kruche babeczki z sałatką – Elżbieta Marus z gminy Wolbórz, powiat piotrkowski

6)      kotleciki z mięsa mielonego, młodą kapustę, roladki z szynki – Monika Żerek z gminy Wolbórz, powiat piotrkowski

7)      opoczyńską zalewajkę – Anna Orłowska z gminy Opoczno, powiat opoczyński

8)      karczek pieczony, sałatkę jarzynową – Ewa Krakowiak z gminy Bełchatów, powiat bełchatowski

9)      ciasta domowe: sernik i jabłecznik  Małgorzata Dobiech z gminy Rokiciny, powiat tomaszowski

10)  ciasta domowe: orzechowiec, słonecznik, ciasto miodowe, kruche babeczki – Aneta Cieśliczka z gminy Wolbórz, powiat piotrkowski.

Choć na półkach sklepowych znajduje się ogrom produktów żywnościowych, coraz chętniej wracamy do kulinarnej tradycji. Możliwość poznania produktów spożywczych wysokiej jakości dają organizowane w wielu miejscach kiermasze, pokazy i konkursy kulinarne. W ten sposób odbywa się promocja lokalnych, regionalnych i tradycyjnych zidentyfikowanych produktów żywnościowych – ważnego elementu dziedzictwa kulturowego naszego kraju, tak samo ważnego, jak krajobraz, zabytki i obyczaje.

 

Irena Babczyńska

Fot.: Bogumiła Jagodzińska, Irena Babczyńska, Andrzej Bartosik