Targi Rolne w Sercu Polski

Show the MENU
29.09.2022

Każdy znalazł coś dla siebie, a najlepsi zostali nagrodzeni

W ostatnią niedzielę września w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach odbyły się kończące tegoroczny kalendarz wystaw Targi Rolne w Sercu Polski.  W Bratoszewicach zatętniło życie, stało się gwarno i tłoczno – impreza zgromadziła liczną grupę wystawców i jeszcze większą zwiedzających.

Honorowymi  patronatami  objęli ją:  Henryk Kowalczyk - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Robert Telus i  Marek Matuszewski, Przemysław Błaszczyk - Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Tobiasz Bocheński - Wojewoda Łódzki oraz Grzegorz Schreiber - Marszałek Województwa Łódzkiego.

Podczas imprezy swoją ofertę zaprezentowało około 140 wystawców: producenci sprzętu rolniczego, materiału szkółkarskiego, roślin ozdobnych i kwiatów, pasz, nasion, urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz innych rozwiązań dla produkcji rolniczej. Bogatą paletę wyrobów przywieźli producenci artykułów mleczarskich, twórcy ludowi, koła gospodyń wiejskich oraz rolnicy zajmujący się przetwarzaniem żywności i rolniczym handlem detalicznym. Swoje stoiska miały również instytucje obsługujące wieś i rolnictwo oraz służby mundurowe.

Tego typu przedsięwzięcia mają za zadanie ułatwienie kontaktów handlowych i biznesowych między producentami a konsumentami. Odwiedzający wystawę mieli więc okazję zapoznać się z ofertą producentów i firm handlowych skierowaną do obszarów wiejskich, spróbować i nabyć świeżą, naturalna i zdrową żywność „prosto od rolnika”, wytwarzaną na podstawie tradycyjnych receptur. Te ostatnie cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem – każdy znalazł coś dla siebie. Pokaźną część ekspozycji zajęły stoiska twórców ludowych. Odbywały się w nich pokazy rękodzielnictwa – zwiedzający mieli możliwość spróbowania własnych sił w tkactwie, wycinankarstwie, haftowaniu.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych  - wielka uciechę sprawiały im animacje, dmuchańce i … bliski kontakt z żywymi maskotkami. Przez cały czas wystawy oblegana, zresztą nie tylko przez dzieci, była zagroda z alpakami. Te spokojne zwierzęta wystrzyżone tak, że przypominały pluszaki, szybko zjednały sobie milusińskich.

Na brak zainteresowania nie mogli narzekać zwłaszcza producenci materiału szkółkarskiego i roślin ozdobnych. Odwiedzjący opuszczali sektor ogrodniczy z naręczami sadzonek.

Wszystko to, a także ciepły i słoneczny dzień stworzyły atmosferę pikniku, niedzieli wieńczącej lato. Nastrój relaksu i rozrywki przeplatany był okolicznościami merytorycznymi. Na przykład, przez cały czas trwania imprezy trwały dyżury specjalistów ośrodka na poletkach demonstracyjnych i przy eksperymentalnej winnicy. Na polach pozostała jeszcze bardzo bogata kolekcja odmian kukurydzy, można było zapoznać się z ich cechami odmianowymi i agrotechniką. Szerszych informacji udzielimy w następnym numerze RADY, kiedy będziemy już mieć za sobą podsumowanie sezonu wegetacyjnego i demonstracji polowych, po zorganizowanym jeszcze we wrześniu Dniu Kukurydzy.

A na głównej scenie wystawy rozstrzygnięto kilka konkursów, których celem było popularyzowanie wiedzy i umiejętności. Wielkim zainteresowaniem cieszył się Konkurs Wiedzy Rolniczej 2022 – przystąpiło do niego 55 uczestników zgłoszonych spośród rolników, uczniów szkół rolniczych i studentów. Laureatami zostali:

 • I miejsca – Aleksandra Sokołowska, rolniczka z Łęczycy w gminie Drużbice,
 • II miejsca - Łukasz Zabost, rolnik z Pilaszkowa w gminie Łowicz,
 • III miejsca - Paula Lewandowska, rolniczka z Dęby-Majstry w gminie Ręczno.

Uhonorowano również zwycięzców konkursu na „Chleb Dożynkowy”. Polegał on na amatorskim wypieku tradycyjnego chleba dożynkowego z dostarczonej przez organizatora mąki żytniej, uzyskanej z poletek demonstracyjnych ośrodka. To była zaledwie II edycja, ale zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów: ŁODR, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Łodzi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Regionalny w Łodzi. Komisji konkursowej przyszło ocenić 45 chlebów. Niełatwe zadanie, jeśli wziąć pod uwagę, że jedną z ocenianych cech był smak. To były prawdziwe działa sztuki, aż szkoda było rozkrawać. Jury postanowiło nagrodzić 6 Kół Gospodyń Wiejskich:

 • I miejsce – Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Mokrej Prawej z powiatu skierniewickiego,
 • II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowca nad Pilicą w powiecie opoczyńskim,
 • III miejsce – Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Woli Mąkolskiej w powiecie zgierskim.

Wyróżnienia otrzymały:

 • Koło Gospodyń Wiejskich „Pichliczanki” w Pichlicach z powiatu wieruszowskiego,
 • Koło Gospodyń Wiejskich z Zabłocia w powiecie wieluńskiego,
 • Koło Gospodyń Wiejskich „Żarnowianki” z Żarnowicy w powiecie piotrkowskim.

Wyłoniono również zwycięzców konkursu na „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2022”.

W etapie wojewódzkim wyłoniono następujących laureatów:

 • I miejsce – Dariusz i Teresa Kunów, VERO Soki z Lubowidzy, powiat brzeziński,
 • II miejsce – Andrzej Wojtkowski – Ekozielarnia z Pratkowa, powiat zduńskowolski,
 • III miejsce – Kamil Staroń z Żelechlina, powiat tomaszowski.

Swoje chwile chwały mieli także pracownicy ośrodka. Dokonano bowiem podsumowania i wręczenia nagród w konkursach „Doradca Roku” oraz „Najlepszy Doradca Ekologiczny”.

Laureatami zostali pracownicy ośrodka, którzy szczycą się największą liczbą współpracujących gospodarstw rolnych, największą liczbą zrealizowanych usług doradczych, obejmujących m.in. wnioski o dofinansowanie czy udział w realizacji programów unijnych.

Doradcami roku 2022 zostali:

 • I miejsce – Roman Łebzuch – zatrudniony w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego (PZDR) Sieradz,
 • II miejsce – Zofia Sokołowska – z PZDR Brzeziny ,
 • III miejsce – Elżbieta Kowalska – pracująca w PZDR Piotrków Trybunalski.

Z kolei za najlepszych doradców ekologicznych uznano:

 • I miejsce – Anna Gołaszewska – z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Brzeziny,
 • II miejsce – Ewa Szewczyk – pracownik Centrali ŁODR w Bratoszewicach, główny specjalista ds. ogrodnictwa i roślin okopowych,
 • III miejsce – Małgorzata Smela – zatrudniona w PZDR Łęczyca.

Komisja konkursowa przydzieliła również dwa wyróżnienia: dla Sylwii Cizio, specjalistki z PZDR Radomsko oraz dla Pawła Siwka, specjalisty PZDR Opoczno.

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy wielu jeszcze sukcesów.

Rolników i mieszkańców obszarów wiejskich już teraz zapraszamy na cykl przyszłorocznych targów, wystaw i dni pola. Potrzebę ich organizacji spointował jeden z tegorocznych uczestników, który wspominał swoje przyjazdy do Bratoszewic w młodości  - „przyjeżdżaliśmy tutaj oglądać pługi i inne maszyny na stałej ekspozycji. Robiliśmy to z zapartym tchem i jednocześnie z poczuciem pewnego żalu, że są poza naszym zasięgiem. Pamiętaliśmy jednak, że ważna jest nie tylko nowoczesność, ale i tradycja. Imprezy w Bratoszewicach łączyły i jedno, i drugie” (autentyczne).


 Dominika Jach-Adamczewska

Foto: Agnieszka Baranowska, Wojciech Beczkowski