Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2024 na terenie województwa łódzkiego

Show the MENU
16.09.2024

Zakończona została XXI edycja Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2024 na terenie województwa łódzkiego. Zwieńczeniem tego była konferencja poświęcona Konkursowi Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2024, która odbyła się 10 września w Strykowie. Głównym organizatorem wydarzenia był Oddział Regionalny KRUS w Łodzi. Współorganizatorami konferencji byli: Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Łódzki Oddział Regionalny ARiMR, Oddział Terenowy KOWR w Łodzi, AGRO Ubezpieczenia TUW, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Duszpasterstwo Rolników Archidiecezji Łódzkiej, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, Instytut Medycyny Pracy w Łodzi oraz Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ.

Patronat nad konferencją objęli Wojewoda Łódzki Dorota Ryl i Marszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska. Patronat medialny objęły miesięczniki: RADA i W Nowej Roli.

W spotkaniu, które prowadził Michał Jodłowski – dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi uczestniczyło 100 gości, rolników i osób związanych ze środowiskiem wiejskim.

Wśród gości byli:

-       Sylwia Dudzik, Zastępca Prezesa KRUS,

-       dr inż. Tomasz Pilawka, dyrektor Biura Zarządu Funduszu Składkowego,

-       dr Przemysław Majchrowski, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Sulejowie,

-       Andrzej Karniszewski, dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach,

-       Agnieszka Hermel, Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Łodzi,

-       Włodzimierz Małecki, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi,

-       Beata Grzegorczuk-Rzewuska, dyrektor biura Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego,

-       Piotr Było, Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Łodzi,

-       Michał Olejniczak, dyrektor I Oddziału ZUS w Łodzi,

-       Krzysztof Barański, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy  w Łodzi,

-       Leszek Bar, dyrektor sprzedaży AGRO Ubezpieczenia,

-       Przemysław Jaszczak dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi,

-       Rafał Gajda zastępca dyrektora Łódzkiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,

-       Tomasz Heliński, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Łodzi,

-       starszy brygadier Dariusz Polański, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi,

-       Iwona Obiedzińska, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego,

-       Wioleta Głowacka, Wójt Gminy Zgierz,

-       Marian Sikora, członek Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP,

-       komisarza Grzegorz Mikołajczyk z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi,

-       Paulina Kaczmarek z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi,

-       Agnieszka Cydzik z Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Piotrkowie Trybunalskim,

-       Rafał Bieniek z Kuratorium Oświaty w Łodzi,

-       Anna Leder, rzecznik prasowa Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ,

-       ksiądz prałat Jarosław Leśniak, Duszpasterza Rolników Archidiecezji Łódzkiej.

Na początku Zastępca Prezesa KRUS Sylwia Dudzik odczytała list Prezesa Kasy, Dariusza Rohde skierowany do organizatorów i uczestników konferencji. Następnie głos zabrał Marian Sikora który przypominał jak ważna jest rola KRUS oraz pracowników Kasy w zabezpieczeniu społecznym rolników. Tomasz Pilawka, dyrektor Biura Zarządu Funduszu Składkowego mówił jak ważny jest Fundusz Składkowy w przypadku odszkodowania dla rolników za wypadek przy pracy. Następnie wystąpił Michał Olejniczak, dyrektor ZUS w Łodzi, który podkreślał szczególną rolę współpracy pomiędzy KRUS i ZUS w przypadku zabezpieczenia społecznego rolników, którzy posiadają także ubezpieczenie powszechne poza rolnictwem. Dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Łodzi Przemysław Jaszczak zauważył dużą rolę KRUS we wspieraniu jednostek OSP w zestawy ratownictwa przedmedycznego.

W pierwszej części spotkania przedstawione zostały również wykłady na temat działań prewencyjnych, zasad bhp w rolnictwie i zdrowego stylu życia.

Tematy zaprezentowane na konferencji:

  1. „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy – prewencja (nie)wypadkowa KRUS” – Przemysław Kraska, Oddział Regionalny KRUS w Łodzi
  2. „Jak dbać o zdrowie – programy profilaktyczne” – Anna Leder, Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
  3. Sztuczna inteligencja w rolnictwie i jej wpływ na bezpieczeństwo pracy” – Paulina Kaczmarek, Instytut Medycyny Pracy w Łodzi

Po części szkoleniowej nastąpiło wręczenie ośmiu zestawów ratownictwa przedmedycznego jednostkom OSP z województwa łódzkiego.  Wręczenia dokonali: Zastępca Prezesa KRUS Sylwia Dudzik, dyrektor OR KRUS w Łodzi Michał Jodłowski i starszy brygadier Dariusz Polański, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Wśród obdarowanych przez KRUS były jednostki OSP z Buczku, Chróścina, Dzietrzkowic, Janowa, Kuźnicy Błońskiej, Raciszyna i Stoku Polskiego.

Po przerwie nastąpiła prezentacja laureatów i wyróżnionych gospodarstw oraz wręczenie nagród i wyróżnień uczestnikom finału wojewódzkiego konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2024, nad którym honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Etap regionalny konkursu przebiegał w ramach trzech regionów: Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi oraz Placówek Terenowych KRUS w Tomaszowie Mazowieckim i w Zduńskiej Woli. Do tegorocznej edycji konkursu na terenie naszego województwa zgłosiło się 90 gospodarstw. W ramach każdego regionu zostały powołane komisje konkursowe, które składały się z przedstawicieli następujących instytucji: Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi, Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach oraz Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. Komisje dokonały wizytacji gospodarstw. Komisje regionalne, po wizytacji i dokonanej ocenie gospodarstw wyłoniły po trzy najlepsze gospodarstwa rolne, które awansowały do finału wojewódzkiego.

Dziewięcioosobowa Komisja Wojewódzka powołana przez dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi składała się z przedstawicieli następujących instytucji: Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Łódzkiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz AGRO Ubezpieczeń Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Komisja Wojewódzka ponownie zwizytowała dziewięć najlepszych gospodarstw, sporządziła dokumentację zdjęciowa i dokonała oceny gospodarstw na „arkuszu oceny gospodarstwa”, będącego załącznikiem do regulaminu konkursu. Wyłoniła zwycięzcę etapu wojewódzkiego, który reprezentować będzie województwo łódzkie, w etapie krajowym. Komisja oceniała:

-       ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy,

-       stan budynków inwentarskich i gospodarczych, w tym: stan schodów i używanych drabin oraz instalacji i urządzeń elektrycznych,

-       wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części maszyn, podpory i inne zabezpieczenia,

-       stan techniczny pilarek tarczowych i łańcuchowych,

-       warunki obsługi i bytowania zwierząt,

-       stosowanie, stan i jakość środków ochrony osobistej i odzieży roboczej,

-       wyposażenie w sprzęt p. poż.

Oprócz wyżej wymienionych, Komisja poddała ocenie także dodatkowe elementy oceny gospodarstwa, takie jak: wydzielenie miejsc do zabawy dzieci i wypoczynku dorosłych, estetykę gospodarstwa, udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo i higienę pracy wykonane przez właściciela gospodarstwa, posiadanie atestowanych drabin a w przypadku zatrudniana pracowników w gospodarstwie, ocenie podlegała również jakość wykonywanej oceny ryzyka wypadkowego na stanowiskach pracy.

 

Klasyfikacja etapu wojewódzkiego konkursu Bezpieczne gospodarstwo Rolne 2024:

 

lokata

dane właścicieli gospodarstwa

adres gospodarstwa

1 miejsce

Aneta i Dariusz Kaczmarkowie

Warszyce

gmina Zgierz, powiat zgierski

2 miejsce

Dorota i Waldemar Machnikowie

Smotryszów

gmina Kodrąb

powiat radomszczański                  

3 miejsce

Agnieszka i Robert Fiksowie

Turobowice,

gmina Sadkowice, powiat rawski

wyróżnienie

Martyna i Przemysław

Świerczyńscy

Topola Królewska
gmina Łęczyca, powiat łęczycki  

Kinga i Jarosław Mazurowie

Lubczyna,
gmina Wieruszów,

powiat wieruszowski

Aleksandra i Andrzej Kudlikowie

Gaj

gmina Brzeziny, powiat brzeziński

Martyna i Robert Miłkowie

Rudunki

gmina Zadzim, powiat poddębicki

Urszula i Krzysztof Białasowie

Oprzężów Kolonia

gmina Wola Krzysztoporska,

powiat piotrkowski

Renata i Marek Jędrasowie

Emilianów

gmina Złoczew, powiat sieradzki

 

Podczas ogłaszania wyników uczestnicy konferencji zapoznali się z dokumentacją zdjęciową każdego z nagrodzonych gospodarstw.

Laureaci i wyróżnieni w łódzkim etapie wojewódzkim XXI edycji konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez współorganizatorów konkursu, członków Wojewódzkiej Komisji do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie indywidualnym: Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi, Oddział Terenowy KOWR w Łodzi, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Łódzki Oddział Regionalny ARiMR, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Izbę Rolnicza Województwa Łódzkiego, Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, Duszpasterstwo Rolników Archidiecezji Łódzkiej i AGRO Ubezpieczenia TUW. Puchary dla laureatów ufundował Marszałek Województwa Łódzkiego.


 

Przemysław Kraska

Oddział Regionalny KRUS w Łodzi