Łódzki etap Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2017

Show the MENU
07.07.2017

 

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne – 2017 na terenie województwa łódzkiego dobiegł do końca. Do tegorocznej edycji konkursu na terenie naszego województwa zgłosiły się 72 gospodarstwa. 

Uroczyste podsumowanie piętnastej, łódzkiej  edycji konkursu nastąpiło 4 lipca 2017 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie (gm. Ksawerów). Dzięki gościnności dyrekcji szkoły odbyła się tam konferencja poświęcona Konkursowi Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2017. Głównymi organizatorami były: Oddział Regionalny KRUS w Łodzi, Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi i Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach. Wśród współorganizatorów znaleźli się: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi – główny sponsor konferencji, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, Łódzki Oddział Regionalny ARiMR, Oddział Terenowy ARR w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Metropolita Łódzki, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi i Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.

Patronat nad konferencją objęli Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau i Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.

W spotkaniu, które prowadził Tomasz Nowicki - dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi uczestniczyło 80 osób, rolników i osób związanych ze środowiskiem wiejskim. W konferencji gościli m.in.:

-       Anna Bieniawska, dyrektor Biura Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW" w Łodzi,

-       Arkadiusz Bielecki, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie,

-       Okręgowy Inspektor Pracy w Łodzi – Andrzej Świderski,

-       dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi Paweł Jegier,

-       dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach Włodzimierz Lewandowski,

-       Jerzy Kuzański, dyrektor Biura Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego,

-       Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Andrzej Kwiatkowski,

-       Jerzy Koźba, dyrektor łódzkiego oddziału Narodowego Banku Polskiego,

-       zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych – Janusz Ciesielski,

-       Grażyna Czyżak, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego,

-       Elżbieta Ratyńska, Łódzki Wicekurator Oświaty,

-       Wójt Gminy Ksawerów Adam Topolski,

-       Grzegorz Maras, Wójt Gminy Skomlin,

-       Zastępca Burmistrza Łasku Janina Kosman,

-       Elżbieta Kusideł, kierownik Oddziału Rolnictwa i Środowiska Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego,

-       Duszpasterz Rolników Archidiecezji Łódzkiej ksiądz Jarosław Leśniak,

-       podinspektor Jarosław Janus, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

W konferencji brali również udział laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu, państwo Grażyna i Jan Rokiccy oraz Stanisława i Andrzej Tarnowscy.

Uczestnicy mieli oazję wysłuchać wykładów na temat wypadkowości w rolnictwie oraz działań prewencyjnych instytucji okołorolniczych, które mają zapobiegać zdarzeniom wypadkowym. Tematy konferencji:

-       Film „BHP w rolnictwie" zrealizowany przez OR KRUS w Łodzi w gospodarstwach laureatów poprzednich edycji konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne,

-       Zatrudnienie cudzoziemców w rolnictwie na terenie Polski  – Urszula Wojciechowska, Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi,

-       Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa – sierżant sztabowy Aleksandra Białkowska, Komenda Powiatowa Policji w Pabianicach,

-       Obowiązkowe ubezpieczenia upraw rolnych – Anna Bieniawska, dyrektor Biura Regionalnego TUW „TUW” w Łodzi.

Po krótkiej przerwie nastąpiło długo oczekiwane wręczenie nagród i wyróżnień dla uczestników finału wojewódzkiego konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2017.

Etap regionalny konkursu przeprowadzono w trzech regionach, w obszarze działania: Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi oraz Placówek Terenowych KRUS w Tomaszowie Mazowieckim i w Zduńskiej Woli. W ramach każdego regionu zostały powołane komisje konkursowe, które składały się z przedstawicieli następujących instytucji: Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi, Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach, oraz Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. Komisje dokonały lustracji gospodarstw. Komisje regionalne, po wizytacji i dokonanej ocenie gospodarstw, wyłoniły po trzy najlepsze gospodarstwa rolne, które awansowały do finału wojewódzkiego.

Dziewięcioosobowa Komisja Wojewódzka powołana przez dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi składała się z przedstawicieli następujących instytucji: Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kuratorium Oświaty w Łodzi i Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi. Komisja Wojewódzka ponownie odwiedziła dziewięć najlepszych gospodarstw, sporządziła dokumentację zdjęciową i dokonała oceny gospodarstw. W trakcie tych czynności wyłoniono zwycięzcę etapu wojewódzkiego, który reprezentować będzie województwo łódzkie, w etapie krajowym. Komisja szczególną uwagę zwracała na:

-       ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy,

-       stan budynków inwentarskich i gospodarczych, w tym: stan schodów i używanych drabin oraz instalacji i urządzeń elektrycznych,

-       wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części maszyn, podpory i inne zabezpieczenia,

-       stan techniczny pilarek tarczowych i łańcuchowych,

-       warunki obsługi i bytowania zwierząt,

-       stosowanie, stan i jakość środków ochrony osobistej i odzieży roboczej,

-       wyposażenie w sprzęt przeciwpożarowy.

Oprócz wyżej wymienionych, Komisja poddała ocenie także dodatkowe elementy oceny gospodarstwa, takie jak: wydzielenie miejsc do zabawy dzieci i wypoczynku dorosłych, estetykę gospodarstwa, udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo i higienę pracy wykonane przez właściciela gospodarstwa, a w przypadku zatrudniana pracowników w gospodarstwie, ocenie podlegała również jakość wykonywanej oceny ryzyka wypadkowego na stanowiskach pracy.

Klasyfikacja etapu wojewódzkiego:

Miejsce Imię i nazwisko uczestników Adres
 1 Agnieszka i Leszek Pietrzakowie
Franopol, gmina Biała Rawska, powiat rawski
2 Małgorzata Przybysz Bryski, gmina Góra Św. Małgorzaty, powiat łęczycki
3 Michał Ulanowski Wrzeszczewice, gmina Łask, powiat łaski
wyróżnienia Wioletta i Paweł Brzozowscy Chruśle, gmina Kiernozia, powiat łowicki
Justyna i Sylwester Cholewińscy Bujały, gmina Sadkowice, powiat rawski
Aleksandra i Sławomir Miłkowie Rudunki, gmina Zadzim, powiat poddębicki
Edyta i Andrzej Wójcikowie Łaznowska Wola, gmina Rokiciny, powiat tomaszowski
Urszula i Tadeusz Musiałowie Malinówka, gmina Skomlin, powiat wieluński
Anna i Tadeusz Wieteskowie Złaków Kościelny, gmina Zduny, powiat łowicki

 

Laureaci i wyróżnieni otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez współorganizatorów konkursu, członków Wojewódzkiej Komisji do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie indywidualnym: Oddział Regionalny KRUS w Łodzi, Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi, Izbę Rolnicza Województwa Łódzkiego (dla najmłodszego uczestnika finału wojewódzkiego), Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach (za najbezpieczniejsze gospodarstwo pod względem chemizacyjnym), Łódzki Oddział Regionalny ARiMR (za najlepiej wdrażane zasady cross-compliance), Oddział Terenowy ARR w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Metropolitę Łódzkiego. Głównym sponsorem konferencji było Biuro Regionalne Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi. Puchary dla laureatów ufundował Wojewoda Łódzki.

Laureatom i wszystkim wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje.

 

Przemysław Kraska

Oddział Regionalny KRUS w Łodzi