„…Jesienne targi w Kościerzynie mają zawsze swój niezaprzeczalny urok….” - relacja

Show the MENU
21.09.2022

„…Jesienne targi w Kościerzynie mają zawsze swój niezaprzeczalny urok….”

- takie słowa, między innymi miłymi, słyszeliśmy od uczestników naszej imprezy, która odbyła się
18 września na terenach wystawowych Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs w Bratoszewicach - Oddział w Kościerzynie.

            Cieszymy się bardzo, emocje opadają i wiemy jedno: mamy jako organizatorzy  satysfakcję,  bo  powiodło się wszystko co zamierzyliśmy! Spełniły się oczekiwania wszystkich uczestników: wystawców - bo mogli liczyć na wiele odwiedzin na swoich stoiskach, uczestników- bo czekały na nich różnorakie atrakcje no i  nasze – organizatorów – bo wszystkie złożenia zrealizowaliśmy! Tego jednego targowego dnia dzieje się jednocześnie tak wiele – konkursy, pokaz kulinarny, pokaz pracy kombajnu Ropa, występy kapel biesiadnych, warsztaty a przede wszystkim bogata oferta wystawowa…..  Wystawców przyjechało do nas ponad 120, zwiedzających targi było co najmniej  5 000!

            Imprezę rozpoczęło uroczyste otwarcie, podczas którego  towarzyszyło nam wielu znamienitych gości. Samorządy lokalne reprezentowali:  wicestarosta powiatu sieradzkiego  Kazimiera Gotkowicz, oraz wójtowie okolicznych gmin.  Zaszczycili nasze targi posłowie na Sejm RP Paweł Rychlik i  Marek Matuszewski oraz Andrzej Górczyński – członek zarządu  województwa łódzkiego i Dorota Więckowska- radna Sejmiku województwa łódzkiego uczestnicząc
w targowych   podsumowaniach.  Nie zawiedli też reprezentanci firm działających na rzecz rolnictwa. Usłyszeliśmy od zaproszonych gości wiele gratulacji za trud organizacji targów oraz pomysł wyboru właśnie  takiej ich idei w naszym ziemniaczanym regionie. Odczytano także list od posła Roberta Telusa z przesłaniem do rolników naszego województwa i organizatorów. Wspierali nas tego  dnia dyrektorzy Włodzimierz Lewandowski z ŁODR zs w Bratoszewicach i Marian Jurek z Oddziału ŁODR
w Piotrkowie Trybunalskim .

            Słowa: …targi ”Jesień w polu i ogrodzie- Kościerzyński Dzień Ziemniaka” uważam za otwarte” wypowiedział ze sceny  dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego
zs. w Bratoszewicach – Tomasz Kopera, który był z nami przez cały pracowity dzień.  Nad przebiegiem imprezy czuwali: Łukasz Kołoszczyk, dyrektor ŁODR zs. w Bratoszewicach, Oddział w Kościerzynie oraz Tomasz Kolankowski,  Izabela Radziwon i Aleksandra Strumińska - targowi komisarze.

            Wystawcy prezentowali  różnorodną ofertę: hodowcy i firmy nasienne oferowali sadzeniaki, materiał siewny zbóż i strączkowych; byli producenci i dystrybutorzy ciągników, maszyn i urządzeń niezbędnych w produkcji roślinnej a szczególnie ziemniaków; producenci i dystrybutorzy środków do produkcji rolniczej i ogrodniczej (środki ochrony roślin, nawozy, osłony),  techniki grzewczej i sanitarnej oraz opakowań. Zaprezentowali się jak zawsze bardzo kolorowo ogrodnicy oferujący do sprzedaży krzewy i drzewka ozdobne oraz owocowe, nasiona, sadzonki, cebule, rośliny rabatowe i doniczkowe. Nie zabrakło oferty wyrobów ceramicznych, wyposażenia, sprzętu i narzędzi do pielęgnacji ogrodów. To
z tych stoisk trafiają corocznie do okolicznych ogrodów piękne okazy.

            Na zainteresowanych czekali również  przedstawiciele instytucji obsługi wsi i rolnictwa – ŁODR, KOWR, WIORiN, KRUS, PIP, ARiMR oraz szkoła rolnicza i banki.

            Na polach otaczających siedzibę naszego oddziału zlokalizowane były poletka z 52 odmianami ziemniaków  i 12 odmianami kukurydzy. Został tam przeprowadzony  pokaz polowy kopania ziemniaków  kombajnem Ropa a tłumnie odwiedzający to miejsce rolnicy mogli się zastanowić, jakie odmiany ziemniaków wybrać do uprawy w latach następnych.  Niemałym zainteresowaniem cieszyła się  nowo założona winnica i kolekcja krzewów owocowych: derenia, jagody kamczackiej  oraz minikiwi.   .

            Swoje stoisko mieli u nas rolnicy sprzedający kościerzyńskie ziemniaki – wielu chętnychzaopatrzyło się w najsmaczniejsze odmiany jadalne wprost od najlepszych producentów. W tym roku były to odmiany: Ignacy, Impresja,  Queen Anne, Riviera, Ranomi, Madeleine i Vineta – wszystkie znalazły nabywców!

            Podczas pokazu kulinarnego potraw z ziemniaka w wykonaniu Dominika Wróblewskiego z Hotelu Wróblewscy z Sieradza, na oczach widzów – szczegółowo omawiając poszczególne czynności przygotował dla uczestników targów: krokiety ziemniaczane w panko oraz zupę ziemniaczano- porową Vichyssoise  z chipsami z boczku i ziemniaków. Potrawy można było degustować – ich smak sprawił, że wszystkie przygotowane porcje – a było ich niemało – „zniknęły” szybko!

 

W strefie: Smakuj regionalne, bo taką jej nadaliśmy nazwę,  było naprawdę tłocznie i bardzo smakowicie!!  Wytworzone we własnych gospodarstwach,  działających w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego  produkty oferowali tu z wielkim powodzeniem:

- „Jak dla siebie” Gospodarstwo rolne Lidia i Rafał Saliccy – zakwas, ocet jabłkowy, inne przetwory warzywno-owocowe

-  Gospodarstwo rolne „BI-0-RYS” Zuzanna i Michał Oryś – oleje tłoczone na zimno, syropy, dżemy

- „Wkoło warzyw” Kamila Płóciennik – różnorodne warzywa, przeciery, kiszonki

-  Henryk Woźniak – miody i produkty pszczele

-  Pasieka „Dar Natury” Marcin Sobczak – miody i produkty pszczele

-  Gospodarstwo ekologiczne Andrzej Wojtkowski – zioła, przyprawy, herbatki ziołowe,

- „Łowickie Sady” Jadwiga Zabost – soki warzywne i owocowe, warzywa, zakwas

-  Gospodarstwo rolne Krzysztof Gasiecki – chrzan bez konserwantów

-  „Tato, daj mi serka” Tomasz Cieślak - produkty mleka krowiego (sery, jogurty)

-  Dobrońska Manufaktura Chleba Beata i Zenon Borowscy – domowe pieczywo

-  Pasieka Maja - Adam Mach – miody gatunkowe

-  Gospodarstwo rolne Anna i Mirosław Kurowscy - wędliny, kiełbasa w słoiku, wędzonki

W konkursie kulinarnym „Ziemniaczane inspiracje w tradycji kuchni łódzkiej najlepsza potrawa z ziemniaka” uczestniczyło 10 podmiotów.  Zgłoszono do konkursu 10 potraw, każdą komisyjnie oceniono zgodnie z regulaminowymi kryteriami, tj. walory smakowe, aranżacja,  estetyka podania, dodatki sezonowe,  elementy inspiracji w potrawie i związek z tradycją. Celem konkursu było promowanie i propagowanie ziemniaków w żywieniu, wskazywanie przydatności kulinarnej i upowszechnianie potraw z wykorzystaniem ziemniaków. Za najlepszą potrawę komisja uznała babkę ziemniaczaną przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich z Cieni, gm. Błaszki. Bardzo smakowały  również: kopytka szpinakowe , które wystawiło do konkursu  Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kamionaczyk, gm. Sieradz  / 2 miejsce/ i Zalewajka od babuni - Koło Gospodyń Wiejskich ze Skalmierza, gm. Błaszki /3 miejsce/. Wszystkie prezentowane potrawy były dowodem ogromnych umiejętności kulinarnych - dziękujmy za zaangażowanie i ziemniaczane smakołyki.

Nad oceną dań obradowała komisja konkursowa w składzie:

- Irena Miedzińska - Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej WART – MILK w Sieradzu

- Andrzej Kwiatkowski - Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa

- Bogdan  Lisiecki – Kierownik BP Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sieradzu

Konkursy z ziemniakiem w roli głównej – to kolejny punkt programu, który na dodatek dostarczył wiele emocji zarówno startującym, jak i obserwatorom.  Do konkursu: „Najcięższa kościerzyńska pyrka” swoje ziemniaki zgłosiło  13 producentów. Najcięższą bulwę – 1551 g, odmiany Denar  wyhodował Zbigniew Kulesza z Charłupi Wielkiej, gm. Wróblew.

Wiele zabawy i emocji towarzyszyło  konkursowi - zgadywance: „Ile pyrek jest w worku” - najbliższa prawdy /241 na zapakowane 242  sztuki/ była Pani  Izabela Szwatońska  z Włocina – Kolonii, gm. Błaszki.  Uczestnicy konkursów zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez ŁODR zs w Bratoszewicach.

Świetna atmosfera panowała pod sceną podczas występów kapel biesiadnych. Zaprezentowali się naszej publiczności:  Kapela Kumpele- Wróbele z Wróblewa, Kapela Podwórkowa z Brzeźnia oraz  Kapela Podwórkowa „Złoczewianie” ze Złoczewa . Nie skończyło się na występach na scenie- również między namiotami wystawców jeszcze długo brzmiała muzyka i były też tańce!

Na pewno dużo satysfakcji miały panie, które przygotowały smaczne potrawy podkreślające walory kulinarne ziemniaków.  Do stoisk, na których odbywała się sprzedaż  smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia  ustawiały się ogromne kolejki. Nie dla wszystkich wystarczyło każdego rodzaju smacznych potraw i ciast ale każdy chętny mógł skosztować jakiejś ulubionej potrawy.

U lokalnych twórców można było podziwiać i kupić wyroby użytkowe i biżuterię wykonaną różnymi technikami rękodzielniczymi, podziwiać rzeźbę i ozdoby. Stoiska warsztatowe w zakresie twórczości ludowej, rękodzielnictwa oraz ginących zawodów podczas tegorocznych targów zostały przygotowane w ramach operacji pod nazwą  „Organizacja stoisk warsztatowych w zakresie twórczości ludowej, rękodzielnictwa oraz ginących zawodów podczas imprez targowych organizowanych przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach” . To działanie współfinansowane było  ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 to Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Aby ocalić od zapomnienia rodzime wartości dziedzictwa kultury wsi oraz poznać umiejętności, zwyczaje i obrzędy obrazujące lokalną historię przygotowanych zostało siedem stoisk warsztatowych:
- makrama ze sznurka 

- tkactwo na krośnie

- haft (igłą malowane)

- papieroplastyka

- pajączki i podłaźniczki ze słomy 

- wycinanka sieradzka

- rzeźba w drewnie.

Ponieważ przyjeżdżają do nas całe rodziny, zawsze staramy się pamiętać o najmłodszych, zapewniając im wiele uciechy. Tym razem czekał kolorowy,  z wieloma atrakcjami  plac zabaw,  zabawki polskiej produkcji i stoiska ze słodyczami.

Targi były także okazją aby pomóc małej Jagódce Michalak z gminy Szczytniki. Drużyna Aniołów  Jagódki wystąpiła z loterią fantową. Oferowano także kiełbaski z grilla oraz zakręconego ziemniaka. Na stoisku nie brakowało domowych wypieków od pań z Koła Gospodyń Wiejskich Kobierzycko, które z zaangażowaniem wspierają zbiórkę pieniędzy na leczenie dziewczynki. Przypominamy, że zbiórka nadal trwa. Można wspierać Jagódkę poprzez fundację Siepomaga.pl.

Honorowym patronatem tegoroczne targi objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński,  marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber,  Senator RP Michał Seweryński oraz posłowie na Sejm RP Joanna Lichocka i Paweł Rychlik.  Patronat medialny sprawowałi: Telewizja Polska – Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Radio Maryja i TV Trwam, Nasze Radio, Radio Ziemi Wieluńskiej,  Sieradzka TV media oraz Nasz Dziennik.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom targów, naszym patronom i sponsorom, a także wszystkim pracownikom ośrodka, dzięki którym możemy napisać: Targi zaliczamy do udanych!!!