Szkolenia z zakresu "Stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy" - sprawdź

Kurs dla kombajnistów - sprawdź

Szczegóły w zakładce: Szkolenia zawodowe - sprawdź

 

Dożynki w Łodzi

Show the MENU
08.09.2017

Święto plonów wsi polskiej swoją tradycją sięga XVII wieku. Po zakończeniu zbiorów żniwiarze splatali wieniec ze zboża i ze śpiewem zanosili go do dworu, gdzie przyjmowano ich poczęstunkiem. Wówczas dożynki nie stanowiły jeszcze uroczystego zwyczaju. Była to okazja do zabawy, ale nie wszędzie to praktykowano. Ogólnopaństwowe święto plonów jest obchodzone od 1927 roku.

 Staropolskim dziś zwyczajem

Jak tradycja przodków każe

W słońcu, zgodzie i pokoju

Plon dziś przynosimy w darze.

       Jak co roku i tym razem rolnicy przynieśli swe plony, by podzielić się radością z dobrze wykonanej pracy. A przynieśli je do Andrzejowa, gdzie odbyły się tegoroczne Dożynki Ogólnołódzkie. Głównymi ich  organizatorami byli: Prezydent Miasta Łodzi, Miejski Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Łodzi, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Łodzi, Koło Gospodyń Wiejskich Andrzejów, Ochotnicza Straż Pożarna Andrzejów, ks. proboszcz Mirosław Jagiełło, Rada Osiedla Andrzejów, Komenda Miejska Policji w Łodzi, Straż Miejska w Łodzi.

       Uroczystość odbyła się 27 sierpnia przy ul. Rokicińskiej w Andrzejowie. Całość zainaugurowała koncelebrowana przez proboszcza parafii Andrzejów msza św. w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Tu wręczono też pierwszy wieniec proboszczowi parafii od KGW Andrzejów.

       Korowód dożynkowy na czele z pocztami sztandarowymi przemaszerował na plac przy siedzibie OSP Andrzejów. Sam korowód wieńcowy prowadzili starostowie dożynek Ala Ciupińska (Andrzejów) i Grzegorz Kałużny (Retkinia). Tu na pięknie przyozdobionej scenie rozpoczęła się część artystyczna.   

 Prowadzące uroczystość Krystyna Rokita i Wiesława Zgierska przywitały wszystkich gości i zgromadzonych mieszkańców. Następnie rolnicy zaprezentowali swe tegoroczne zbiory. Mimo niekorzystnych warunków klimatycznych, jakie panowały tego lata, było na co patrzeć… Plony zbóż, owoców, warzyw skomponowane w 14 różnorodnych wymyślnych wieńców cieszyły oczy widzów.

Starostowie dożynek wręczyli chleb wiceprezydentowi Łodzi Krzysztofowi Piątkowskiemu z takimi słowami:

    Na tym naszym polu

Jest wszelakie zboże

Będzie dosyć chleba

Jeśli Bóg pomoże.

     Ze złotej pszenicy

Będzie mąka biała

Lubi z niej kluseczki

Nasza Julka mała.

     A z tego jęczmienia

Będzie smaczna kasza

Oj, lubi ją, lubi

Ta Kasieńka nasza.

     Kasza będzie z gryki

Kasza będzie z prosa

Co się na nim z rana

Błyszczy jasna rosa.

     Z owsa będzie smaczny

Obrok dla konika

Jak go sobie podje

Wesoło pobryka.

     A z tego tu żyta

Będzie chleb powszedni

Dostaną go dzieci

Dostaną go biedni.

        Wieniec dożynkowy na ręce wiceprezydenta Łodzi wręczyło KGW Józefów. Wiceprezydent Piątkowski w imieniu prezydent Hanny Zdanowskiej podziękował i obiecał zrobić wszystko, aby plon pracy łódzkich rolników został sprawiedliwie podzielony między wszystkich potrzebujących, również i samych rolników.

       Wieńcami obdarowani zostali wszyscy honorowi goście uroczystości, a wśród nich Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W imieniu zespołu ŁODR od KGW Stare Złotno odebrała go Anna Gołaszewska, pracownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Brzeziny.

       Oficjalne uroczystości zakończyły występy zespołów śpiewaczych: „Andrzejów”, „Retkinianki”, „Nowosolna” i  „Gospochy”. Następnie odbył się tradycyjny poczęstunek i zabawa dożynkowa, która – podobnie jak w latach ubiegłych – cieszyła się ogromnym zainteresowaniem rolników i okolicznych mieszkańców.

 Tekst i fot.: Anna Gołaszewska