• BIP
  • Dojazd
  • Kontakt
baner
baner
baner
  • Dział Administracyjny
  • Dział Ekonomii
  • Dział Kadr
  • Dział Księgowości
  • Dział Metodyki
  • Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich
  • Dział Systemów
  • Dział Teleinformatyki

Agroturysta w powiecie wieluńskim

Powiat wieluński położony jest w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego. Atrakcją turystyczną powiatu jest, między innymi, Załęczański Park Krajobrazowy (147,5 km2 plus otulina 120,1 km2).
 
Utworzony został w 1978 roku dla ochrony jurajskiego krajobrazu Wyżyny Wieluńskiej. Jest pierwszym parkiem krajobrazowym w centralnej Polsce – województwo łódzkie, opolskie i śląskie. Park w Łódzkiem obejmuje tereny leżące w zakolu rzeki Warty, tzw. Łuk Załęczański oraz przełomy Warty przez Wyżynę Wieluńską – Krzeczowski i Działoszyński. Organizowane spływy kajakowe na rzece Warcie to ogromna frajda dla wypoczywających w powiecie wieluńskim.
      Gospodarstwa agroturystyczne doskonale wykorzystują powyższe walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz atrakcyjne położenie przy szlakach turystycznych. Można się było o tym przekonać podczas warsztatów szkoleniowych dla grupy specjalistek ds. gospodarstw wiejskich i agroturystyki Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach Oddział w Kościerzynie w czerwcu bieżącego roku. Właściciele przez cały rok zapraszają agroturystów do aktywnego wypoczynku na nadwarciańskich szlakach i w swoich agrogospodarstwach:
 
      „Nad Strugą” Beaty i Ireneusza Kalembów w Dzietrznikach (gmina Pątnów) położone jest w otulinie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, około 120 km od Łodzi. Krajobraz wsi wtopiony jest w malownicze zakole rzeki Warty. Tereny obfitują w lasy sosnowe, liczne wzniesienia i wąwozy oraz walory przyrodnicze charakterystyczne dla Jury Krakowsko-Częstochowsko-Wieluńskiej.
      W gospodarstwie – o powierzchni 22 ha – oprócz uprawy zbóż prowadzona jest również hodowla owiec. Domowe jedzenie i regionalne potrawy są silną stroną oferty. Wygodne i funkcjonalnie urządzone zaplecze noclegowe dla gości jest efektem modernizacji i rozbudowy istniejącego domu mieszkalnego dzięki środkom z programu SAPARD i pomocy doradców z Rejonowego Zespołu Doradców ŁODR w Wieluniu. Kolejne inwestycje w gospodarstwie zaplanowano z wykorzystaniem środków PROW 2007-2013.
Znajdująca się na terenie gospodarstwa rozległa przestrzeń widokowa, możliwość rekreacji na łonie natury w ciszy i spokoju, daleko od miejskiego zgiełku, a także zabytkowa zagroda z budownictwem drewnianym z XIX wieku przygotowana do zwiedzania przez turystów i edukacji dzieci i młodzieży szkolnej – to niewątpliwe walory tego miejsca. Ponadto w ofercie – organizowanie zajęć plenerowych, warsztatów twórczych, ciekawe trasy wycieczek rowerowych, możliwość organizowania spływów kajakowych i uprawiania jazdy konnej, a także przejażdżki bryczką. Na terenie gospodarstwa znajduje się tablica informacyjna dotycząca najdłuższego w Europie szlaku konnego pn. Łódzki Szlak Konny „Końska dawka przygody”. Zarówno jeźdźcy jak i ich konie mogą tutaj odpocząć i pożywić się przed dalszą drogą.
 
„Ranczo nad Wartą”Zenona Sosnowskiego położone jest na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego we wsi Krzeczów (gmina Wierzchlas). Na długości 600 m graniczy z rzeką Wartą, na miejscu jest plaża i molo w głąb rzeki. Najbliższy kompleks leśny znajduje się zaledwie 200 m od gospodarstwa, które położone jest na trasie czterech szlaków turystycznych: bursztynowego, rowerowego, kajakowego i konnego (Łódzki Szlak Konny). W ofercie, między innymi: edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży szkolnej, nauka jazdy konnej (konie rasy małopolskiej) oraz spływy kajakowe rzeką Wartą. Dla najmłodszych turystów zorganizowano ogrodzony i bezpieczny plac zabaw z atrakcyjnymi budowlami i urządzeniami: wieżyczki, zjeżdżalnie, ruchomy most z przejściami i drabinki. Kulinarnym specjałem w gospodarstwie są ryby wędzone. Obiekt całoroczny, wyróżniony w 2009 roku w ogólnopolskim konkursie jako najlepsze „końskie gospodarstwo agroturystyczne” w województwie łódzkim.
 
      Gospodarstwo Haliny Zjawińskiej w Felinowie (gmina Osjaków) położone jest nad rzeką Wartą, z dala od wielkomiejskiego szumu i hałasu. Nadwarciański krajobraz zachęca turystów do aktywnego wypoczynku. Rodzinny klimat, gościnność gospodarzy i domowe jedzenie gwarantują udany urlop. Szczególną atrakcją dla dzieci jest możliwość obcowania z różnorodnymi gatunkami ptaków i domowych zwierząt. Zarybiony własny staw jest zachętą dla amatorów wędkarstwa. W 2011 roku gospodarstwo zajęło II miejsce w konkursie „Złota Grusza” w kategorii gospodarstwo agroturystyczne tradycyjne. Konkurs jest prowadzony przez Sekretariat Regionalny KSOW.
Więcej informacji na temat oferty agroturystycznej powiatu wieluńskiego można znaleźć na stronie www.lodr-bratoszewice.pl, w zakładce „Baza agroturystyczna".
 

Jadwiga Liberska-Łuczak

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek