Zapraszamy na szkolenia z zakresu integrowanej produkcji roślin IP

Show the MENU
20.01.2017
Logo IP

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach organizuje szkolenia z zakresu Integrowanej Produkcji Roślin. W związku z rosnącym zainteresowaniem producentów rolnych i otrzymaniem certyfikatu IP szkolenia prowadzone są odrębnie w odniesieniu do roślin: warzywniczych, rolniczych i sadowniczych.

Posiadanie zaświadczenia o odbyciu kursu z zakresu integrowanej produkcji roślin (IP) jest punktowane dla podmiotów ubiegających się o przyznanie pomocy na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz o przyznanie pomocy młodym rolnikom.

Głównym celem szkoleń jest przekazanie od strony teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu Integrowanej Produkcji Roślin (IP), czyli systemu jakości żywności, który wykorzystuje w sposób zrównoważony postęp techniczny i biologiczny w uprawie, ochronie roślin i nawożeniu. System ten zwraca również uwagę na ochronę środowiska i zdrowie ludzi.
Uczestnictwo w systemie IP pozwala na:

  • uzyskanie plonów wysokiej jakości i bezpiecznych dla konsumenta
  • ochronę środowiska naturalnego i bioróżnorodności obszarów rolniczych
  • racjonalne stosowanie środków ochrony roślin i nawozów w zależności od faktycznych potrzeb
  • prowadzenie produkcji roślinnej zgodnie z aktualnymi osiągnięciami nauki.

Potwierdzeniem wysokiej jakości plonów pochodzących z IP jest certyfikat i zastrzeżony znak IP. Systemem jakości może zostać objęty jeden (lub więcej) gatunek rośliny i jedna (lub więcej) odmiana rośliny.

Chęć udziału w szkoleniu można zgłaszać do Centrali ŁODR do:

  1. Katarzyny Bryk (tel. 519 646 554)
  2. Ewy Szewczyk (tel. 519 301 047) a także
  3. Powiatowego Zespołu Doradców Rolniczych w każdym powiecie województwa łódzkiego oraz w oddziałach Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kościerzynie (koło Sieradza) i Piotrkowie Trybunalskim.

Kurs w zależności od grupy roślin rozpocznie się w momencie zebrania przynajmniej 10-osobowej grupy uczestników. Szkolenie trwać będzie 16 godzin (2 dni) i obejmie zagadnienia z zakresu:

  • przepisów prawnych dotyczących integrowanej produkcji roślin
  • zasad pielęgnacji gleby i nawożenie roślin
  • ochrony roślin wg zasad Integrowanej Ochrony Roślin
  • bezpieczeństwa i higieny pracy (bhp)
  • techniki wykonywania zabiegów w ochronie roślin
  • sposobu dokumentowania prowadzonych działań w poszczególnych uprawach zgodnie z wymaganiami integrowanej produkcji roślin
  • kontroli integrowanej produkcji roślin.

Szkolenie w zakresie Integrowanej Produkcji kończy się egzaminem, po którego pozytywnym zaliczeniu wystawiane jest zaświadczenie. Koszt szkolenia wynosi zgodnie cennikiem ŁODR (sekcja II, pkt 3.).